V říjnu bylo podle dat serveru hypoindex.cz (své výsledky serveru nereportuje mBank, Oberbank, Fio banka, WSPK) poskytnuto 9484 hypotečních úvěrů, což je o 11 % více než loni. Objem sjednaných hypoték v říjnu dosáhl 18,8 miliard korun, což je o bezmála miliardu méně než v září, ale skoro o 3 miliardy více než loni. V procentech meziroční růst činí 18,1 %. Průměrná výše hypotéky dosáhla 1,981 mil. Kč, což je o +114 000 korun více než v loňském roce.
Poptávka po hypotékách je enormní a jednou z příčin je i blížící se regulace. Nový zákon sice přinese snadnější podmínky předčasného splacení, ale při posuzování bonity se situace pravděpodobně zhorší. Lidé toto slyší z médií, což standardní poptávku přifukuje. Zároveň vidíme signály možného obratu ve vývoji úrokových sazeb. Ačkoliv se jedná pouze o dosažení úrokového dna a případný nárůst se bude pohybovat v řádech několika málo desetin procentního bodu, psychologicky tento zlom bude působit na rozhodování klientů a povede k dalšímu krátkodobému navýšení poptávky. Citlivost klientů na růst sazeb, potom co sazby klesaly prakticky sedm let v kuse, je veliká.
7 let klesajících sazeb. Dosednou úroky hypoték v prosinci na dno?
Regulace a růst cen nemovitostí jsou motorem rekordního objemu hypoték
Hypotéku teď nebo potom: Vyplatí se počkat?
TIP: Porovnání hypoték ONLINE!
Sazby se začnou otáčet vzhůru
Průměrná úroková sazba klesla meziměsíčně o 2 setiny procentního bodu na 1,80 %, Meziročně jsou nyní úrokové sazby sjednávaných hypoték o 32 bazických bodů nižší. Úrokové sazby klesají s menšími přestávkami od začátku roku 2010, nicméně to se může v dohledné době změnit. Sazby na mezibankovním trhu rostou a ani nové podmínky poskytování hypoték na pokles úrokových sazeb příliš neukazují.
„Dosažení cenového dna očekáváme v listopadu nejdéle v prosinci, přičemž mezní hodnota se nachází zhruba na 1,80 % indexu reálných cen. Na přelomu roku dojde v důsledku regulace hypoték k „restrukturalizaci“ cen. Dojde ke zvýšení sazeb u dlouhých fixací nad 5 let a u hypoték s vysokým LTV,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. „I přes tuto restrukturalizaci budou hypoteční sazby v příštím roce extrémně nízké, indexový nárůst růst očekáváme do hodnoty +0,3 %, index úrokových sazeb by se tak mohl v průběhu roku dostat na hodnotu 2,1 %. S velkou pravděpodobností se změní struktura fixací, fixace nad 5 let se budou poskytovat méně, dominovat budou fixace na 5 let,“ doplňuje Libor Ostatek.
Stavební spořitelny zaostávají za očekáváním
Stavební spořitelny v říjnu sjednaly 28 652 nových smluv o stavebním spoření a poskytly 7652 úvěrů v celkovém objemu 4,867 mld. Kč (y/y + 2 %). Průměrná výše úvěru činí 636 043 Kč.
Největší podíl ze zmíněných 4,9 miliard si připsala Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS): 2,68 mld. Kč, což značí tržní podíl 55 % celkového objemu sjednaných úvěrů. Druhá byla Modrá pyramida se 16% podílem a objemem 0,76 mld. Kč následovaná Raiffeisen stavební spořitelnou (0,63 mld. Kč; 13 % trhu) a Stavební spořitelnou České spořitelny (0,59 mld. Kč; 12 % trhu). Zbývající 4 % připadají na Wüstenrot stavební spořitelnu s objemem 0,2 miliardy korun.
Banky a spořitelny letos míří vysoko
Banky za uplynulých 10 měsíců rozpůjčovaly na hypotékách bezmála 180 miliard korun, což je o 15 % více než v dosud rekordním roce 2015. Kromě zmíněné regulace patří mezi 3 nejdůležitější faktory, které přinesly takto velké objemy sjednávaných úvěrů růst průměrné výše hypotéky, rostoucí ceny nemovitostí, extrémně nízké úrokové sazby, rostoucí reálná ekonomika a obecně příznivé podmínky financování. V celkovém úhrnu odhadujeme, že banky letos poskytnou hypotéky za 216 miliard korun. V příštím roce by se podle našeho názoru mělo dostavit pokles hypoteční produkce z důvodu odčerpání poptávky v letošním roce a faktickému zhoršení dostupnosti hypotečního financování.
Stavební spořitelny zůstaly v úvěrech za očekáváním, za uplynulých 10 měsíců poskytly úvěry v hodnotě 41 miliardy korun, což je sice o 3 % více než před rokem, ale to jen díky růstu v 1. pololetí. Růst objemu letošního roku korigujeme na cca 4 % a odhadujeme, že bude poskytnuto 51 mld. Kč úvěrů ze stavebního spoření.
Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, patria.cz, AČSS, ČTK, www.stavebky.cz