Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Je dluhová krize teprve na svém začátku? Jak ochránit v této době své investice?

Současná dluhová krize, její dopady na ekonomiku a také na naše peněženky, je určitě tím nejzásadnějším ekonomickým tématem posledních měsíců. A právě na dluhovou krizi a na její konkrétní dopady se můžete v období od 19.3. do 2.4. ptát v našem "on-line chatu s odborníkem" pana Jaroslava Brychty, hlavního analytika společnosti X-TRADE BROKERS.


Jaroslav Brychta, Hlavní analytik X-Trade Brokers

  • Absolvent Slezské Univerzity v Opavě - Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné
  • V XTB se zabývá především analýzou devizových kurzů
  • Mezi další oblast zájmu patří makroekonomie, banky, měnová politika a ekonomické teorie
  • Svými odbornými články a rozhovory přispívá do většiny předních médií
  • Jeho blog si můžete přečíst na http://brychta.blog.ihned.cz
O XTB

X-Trade Brokers je nadnárodní investiční společnost působící v mnoha evropských zemích. Patří mezi přední obchodníky s cennými papíry na burzovních i mimoburzovních trzích a splňuje veškeré regulatorní požadavky dohledu nad finančním trhem. Společnost byla založena v roce 2002 a od roku 2007 působí také v České republice. Klientům nabízí rozsáhlé portfolio služeb spojené s investováním na měnových, komoditních, akciových i dluhopisových trzích.

Otázky a odpovědi

TÉMA:

Je dluhová krize teprve na svém začátku? Jak ochránit v této době své investice?


Strana: 1 2 3 4 5

(Richard Pierre , 30.3.2012 18:20)

Dobrý den, chci radu.Každý týden můžu odložit 50 až 100eur hotově.Poradtě prosím jak je co nejlépe zhodnotit i na delší dobu 5 až 10 let.Spořit vkladem eur v hotovosti do bank v CZ je kvůli poplatkům nevýhodné.Přemýšlím nad založením účtu v některé z bank v Německu ,kudy každý týden projíždím,kde bych týdně nebo měsíčně ukládal.,ale zatím nevím kterou vybrat. Další dotaz,oslovil mne poradce z firmy Partners a jedním z jeho rad je zrušit stavební spoření u každého z mých tří synů založené v roce 2005 a hotovost, ne velkou asi 3x 15000kč převést na spoření u firmy CONSEQ s 5procentním úročením, vůbec tuto společnost neznám a nemám se s kým poradit jestli ano nebo ne. Můžu investovat do zlata i v částkách třikrát 15000 pro své děti? Prosím o vysvětlení,nejsem až tak finančně zdatný Děkuji za odpověď.

(Jaroslav Brychta , 2.4.2012 11:37)

Dobrý den, píšete, že nejste finančně zdatný. Proto ta vůbec nejlepší rada, jakou Vám mohu dát, je začít se o finance zajímat. Jsou to Vaše peníze a je potřeba vědět, jak se o ně starat a jaké jsou možnosti. Jejich vydělání je jedna věc, udržení, eventuelně zhodnocení věc druhá, neméně důležitá, které je potřeba věnovat pozornost. Internet je dnes plný zajímavých rad, názorů a tipů a proto každému, kdo se mě ptá, doporučuji především to, aby se této problematice začal věnovat a udělal si vlastní názor. Není to tak těžké, jak se může na první pohled zdát, a nemusíte se pak spoléhat na rady finančních poradců. Nevím, jaká je konkrétně nabídka, kterou jste dostal a jakým způsobem bude tato investice zhodnocována. Proto se mi těžko posuzuje. Pokud si podrobnostmi nejste jistý ani vy sám, doporučuji maximální zdrženlivost, dokud nebudete jasně vědět, o jaký druh investice se jedná. Do té doby se raději držte při zemi a nenechte se zlákat vyššími výnosy, protože s vyšším výnosem roste i riziko ztráty. A co se týče otázek. Pokud si založíte účet u banky v Německu, nezapomeňte, že se vystavujete měnovému riziku. A ano, je možné investovat do zlata už při takto malých částkách.

(Alice , 30.3.2012 10:19)

Jeste jednou dobry den, moc dekuji za odpoved. Pisete, ze ceske banky jsou zdrave a neni nutno se obavat - ale co inflace? Me uspory ztraci na hodnote, kdezto kdyz budu drzet jinou, stabilni menu, kterou Novozeladnsky dolar zda se je, udrzi si moje uspory svou hodnotu. Nehlede na to, ze pri jakekoli krizi v Evrope by to mohlo ceske banky ohrozit, je to tak? Vidite to obecne jako rozumne presunout finance mimo Evropu - otevrit si ucet mimo EU a dokud nebudu mit predstavu o jine investici, drzet penize mimo Evropu? Moc predem diky za odpoved.

(Jaroslav Brychta , 2.4.2012 11:15)

Dobrý den. Inflace Vám samozřejmě část kupní síly Vašich úspor ujídat bude, ale to hrozí stejně tak v Česku, jako na Novém Zélandu. Z dlouhodobě výrazně nadprůměrné inflace v Česku zatím strach nemám. Nic tomu nenasvědčuje a česká měna je měnou stabilní, takže nevidím příliš důvodů k vyvedení úspor z českých bank do bank v zahraničí. Pokud by skutečně přišel na řadu katastrofický scénář, rozpad EU, bankroty států a hluboká evropská recese, pak mohou být ohroženy i české banky. Krize by měla ale s největší pravděpodobností celosvětový charakter a ohrozila by banky v téměř všech vyspělých zemích.

(Alice , 29.3.2012 00:49)

Dobry den, mam nasporeno cca 2 mil. Kc a momentalne jsem na Novem Zelande - povazujete za rozumne, prevest nasetrene finance z ceskeho uctu do NZ banky (na NZ dolary) a sporit zde? Je nejaka sance, ze krize nejakym zpusobem postihne i NZ? Uvazuji take o investovani casti nasporenych penez do drahych kovu, mohl byste mi prosim poradit, jak tuto transakci provest ze zahranici pres vasi spolecnost? ..jeste o upresneni - na NZ muzu byt pouze do konce letosniho roku tzn. posleze budu resit prevod penez zpet do Evropy.

(Jaroslav Brychta , 29.3.2012 16:07)

Dobrý den. České banky jsou zdravé a Vaše úspory jsou momentálně v bezpečí. Pokud jde o Nový Zéland, nejsem s jeho situací příliš obeznámen, takže si netroufnu soudit, v jaké situaci se nacházejí tamní banky a jaká jsou eventuelní rizika. Máte-li zájem o investici do drahých kovů a jedná-li se o investici dlouhodobou – nakoupím a držím několik let, doporučuji zvážit fyzický nákup. Tuto možnost naše společnost neposkytuje. Chcete-li však spravovat své investice do drahých kovů aktivně, nakoupit, držet několik minut, hodin, dnů, týdnů až rok, pak prodat, můžete si na našich stránkách www.xtb.cz otevřít reálný účet a pak již jen převést peníze klasickým bankovním převodem. Doporučuji však se nejprve seznámit s principy obchodování na marži, které naše společnost poskytuje a kterému je zapotřebí rozumět. Tento druh obchodování je vhodný především pro aktivní investory, kteří chtějí mít své investice neustále pod kontrolou. Pro více informací doporučuji kontaktovat naše obchodní oddělení na email sales@xtb.cz, eventuelně zavolat na telefon +420 226 259 990.

(Lenka , 27.3.2012 12:01)

Dobry den, ma vubec smysl v dnesni dobe sporit? Z vasich prispekvu to vypada, ze se nas hyperinflace nevyhne. Mam nasporeno par korun, neni lepsi je investovat do rekonstrukce bytu? Chapu, ze rozhodnuti je na mne, ale co kdyz za par mesicu nebudu mit vubec nic? A novou linku ci koupelnu mi asi nikdo nevezme.

(Jaroslav Brychta , 27.3.2012 12:53)

Dobrý den, nic jako hyperinflace momentálně nehrozí. V eurozóně, Británii, nebo v USA se skutečně můžeme obávat zvýšené inflace, která bude důsledkem procesu postupného znehodnocování tamních měn, který je rychlejší, než tomu bylo v minulosti. To je ale zatím vše, co můžeme s netriviální mírou pravděpodobnosti říci. Zbytek závisí na rozhodnutí politiků, protože hyperinflace je spíše výsledkem politického rozhodnutí a naprosté rezignace na rozum, čemuž zatím nic nenasvědčuje. Od vyšší inflace k hyperinflaci je skutečně velký kus cesty. Pokud jde o Českou republiku, tak jak jsem uvedl níže, ČNB se zatím chová odpovědně a díky stavu našeho bankovního sektoru prozatím nehrozí ani období výrazně nadprůměrné inflace. Že jste, jako spořivý člověk inflací znevýhodněna je fakt. Ještě to však neznamená, že nemá smysl spořit. Před inflací se můžete chránit například tak, že investujete do aktiv (reálných či finančních), které z inflace rovněž částečně těží a jejichž ceny rostou mnohem dříve, než ceny ostatní.

(Honza , 26.3.2012 12:31)

Pro (Jaroslav Brychta , 26.3.2012 11:21). Dekuji za odpoved. Je opravdu zajimave, ze na moznost hyperinflace nejsou pripraveny ani banky. Opravdu jsem ocekaval, ze maji nejakou "fintu" jak pote zvysit nominalni splatky hypoteky:) Pouze jeste ke krachu banky, omlouvam se, napsal jsem to vsechno dohromady a tak to bylo zavadejici. Otazka zni, pokud banka zkrachuje (opravdu skonci) z jakehokoliv duvodu, tak co se pote deje s hypotekou? Komu se bude splacet? Veritelum banky? Pekny den.

(Jaroslav Brychta , 26.3.2012 12:56)

Přiznám se, že si přesným postupem a právními omezeními nejsem zcela jistý. Pokud by však banka skutečně zkrachovala a stát se za ní nijak nezaručil, váš dluh vůči bance by byl pravděpodobně součástí konkurzní podstaty. Následně by jej zřejmě odkoupila jiná banka a pro Vás jakožto dlužníka by se nic nezměnilo.

Strana: 1 2 3 4 5

Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Rejstříky - osoby

    Rejstriky.finance.cz
    Rejstříky - subjekty

      Rejstriky.finance.cz
      Rejstříky - adresy

        Rejstriky.finance.cz