Platba daní finančnímu úřadu 2025
Dle zákona č. 456/2011 Sb., o Finanční správě České republiky, ve znění pozdějších předpisů, je výběrem daní pověřeno
- 14 finančních úřadů (finanční úřad s působností na území hlavního města Prahy a 13 finančních úřadů s územní působností krajů České republiky) a
- Specializovaný finanční úřad s působností na celém území České republiky.
(K 31. 12. 2012 zaniklo 199 finančních úřadů včetně jejich bankovních účtů určených pro placení daní v České národní bance.)
Pro bezproblémové placení daní je nutné znát odpovídající číslo bankovního účtu finančního úřadu a správný postup při poukazování finančních prostředků.
Způsoby placení daní
Daňový subjekt může daň, zálohy na daň, příp. splátky daně (daňovou povinnost) platit zejména těmito způsoby:
- Bezhotovostně prostřednictvím internetového a mobilního bankovnictví nebo bankovním příkazem k úhradě přímo v bance
- V hotovosti prostřednictvím Poštovní poukázky A, úřední osobě – na vybraných finančních úřadech a územních pracovištích finančních úřadů v úředních hodinách pokladny
- Prostřednictvím SIPO – pouze k úhradě daně z nemovitých věcí
Základní informace k placení daní
Každá platba musí být správně směrována na daňový bankovní účet finančního úřadu místně příslušného pro konkrétní daň a konkrétní daňový subjekt.
Úplný tvar čísla bankovního účtu pro úhradu určité daně místně příslušnému finančnímu úřadu se sestaví z předčíslí bankovního účtu, z matrikové části a z kódu banky. Předčíslí bankovního účtu a matriková část jsou od sebe odděleny pomlčkou, za matrikovou částí bez mezery následuje lomítko a směrový kód České národní banky (ČNB), u níž mají finanční úřady vedeny účty (kód 0710).
Číslo bankovního účtu FÚ
- Předčíslí bankovního účtu (PBÚ) v rozsahu dvou až pěti číslic jednoznačně určuje druh daně, k jejímuž vybírání je účet zřízen. Pro konkrétní druh daně je předčíslí vždy shodné pro všechny finanční úřady.
- Matriková část (matrika) jednoznačně určuje finanční úřad. Všechny bankovní účty jednoho finančního úřadu mají vždy stejnou matrikovou část.
- Kód banky - kód ČNB (0710)
Další informace uvedené u platby
- Variabilní symbol – prostřednictvím variabilního symbolu daňový subjekt sděluje finančnímu úřadu svou totožnost.
- Konstantní symbol – nepovinný údaj
- Zpráva pro příjemce – nepovinná položka, vyplňuje se povinně pouze v určitých případech
Za den platby daně je považován den, kdy je částka připsána na účet banky příslušného správce daně, tzn. finančního úřadu, vedeného v ČNB. U platby prováděné v hotovosti finančnímu úřadu pak den, kdy úřední osoba platbu převzala.
Na portálu Moje daně je poplatníkovi k dispozici podpora placení, prostřednictvím které si může na základě vyplnění intuitivního elektronického formuláře vygenerovat platební údaje včetně IBAN a QR kódu pro zaplacení své daňové nebo poplatkové povinnosti.
TIP: Návod - Jak správně zaplatit daň?