Jak kartu používat?

Platba kartou v obchodě

Použití platební karty v obchodě je velmi snadné a není třeba se ho vůbec bát. Platba je velmi praktická, protože s sebou nemusíte nosit vysokou hotovost. Karty akceptuje stále větší množství obchodů. Téměř bez výjimky jde o velká nákupní centra a luxusní obchody, ale už i menší obchůdky či lékárny začaly platební karty přijímat. Obchodník vámi předloženou kartu projede speciálním čtecím zařízením a vy jen podepíšete stvrzenku. Potom si obchodník podpis ověří pomocí karty, na které je podpisový vzor, a ještě zkontroluje číslo karty.

Někde se můžete setkat s přístrojem, který požaduje ještě před vyjetím stvrzenky zadání korektního PINu vaší karty. Toto opatření podstatně zvyšuje bezpečnost platby kartou.

Výběr z bankomatu

Výběr z bankomatu není tak výhodný jako platba kartou v obchodě, jelikož za použití bankomatu si banka účtuje poplatek. Postup výběru asi každý již zná, přesto není nikdy na škodu si jej zopakovat. Začnete tím, že vložíte kartu do bankomatu. Ten sám požádá o zadání vašeho osobního kódu PIN. Tento PIN vám banka pošle v zalepené obálce ještě před vlastním vydáním platební karty. PIN si musíte zapamatovat.

Jakmile zadáte správný PIN (můžete se splést, ale ne vícekrát, to by bankomat kartu automaticky zablokoval), můžete volit v menu výběr hotovosti přímo částku, kterou chcete vybrat. To je poslední krok před vydáním hotovosti. Během pár okamžiků, kdy bankomat autorizuje vaši platbu, vám vyjede z bankomatu karta. Následně bankomat vydá požadovanou hotovost. Je užitečné nechat si vytisknout i stvrzenka o potvrzení transakce.

Pokud budete někdy potřebovat vybírat peníze z bankomatu v cizině, pak se neděste. Postup je zcela shodný, pouze menu nebude v češtině. 

Platba po internetu

Tento způsob platby může být stále ještě riskantní. Je ovšem jisté, že v brzké budoucnosti bude vše vylepšeno. Proces platby obvykle probíhá tak, že zákazník při placení na internetu vyplní do formuláře číslo karty, dobu její platnosti, popřípadě další údaje, které jsou přeneseny k obchodníkovi (pomocí kódovaného zabezpečovacího protokolu) a posléze (rovněž se zabezpečím) do autorizačního střediska karet. 

Alternativním postupem je, že údaj o čísle karty a době platnosti, případně další kontrolní informace zadává držitel karty do formuláře odesílaného přímo do autorizačního střediska a obchodník se je nedozví. Po autorizaci platby získá obchodník informace o jejím výsledku a v kladném případě je mu po odeslání zboží na účet převedena příslušná částka. Celý přenos je opět zabezpečován kódovacím protokolem.

Velké nebezpečí platby spočívá v tom, že může nastat situace, že se citlivé údaje o kartě dozví cizí osoba (např. karta je držiteli odcizena) a platné údaje použije neoprávněný uživatel.


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 1
Hlasováno: 3 krát


Související články: