Do kalkulačky oddlužení zadáváte tří proměnné, na jejíž velikosti závisí, zda insolvenční soud oddlužení povolí nebo nepovolí.
První proměnnou je výše čisté mzdy.
Druhou proměnnou je počet vyživovaných osob.
Třetí proměnnou je výše současných dluhů po splatnosti, které nelze za stávajících příjmových podmínek splácet.
Jedinou proměnnou, kterou je možné do určité míry ovlivnit, a tím zajistit průchodnost povolení oddlužení u Insolvenčního soudu je výše čisté mzdy. Při její nedostatečné hodnotě, ve vztahu k výši dluhu resp. celkovým závazků, které do oddlužení vstupují, kalkulátor podá v poli: „Je oddlužení možné?“,informaci že oddlužení možné není (NE).V opačném případě, při dostatečné hodnotě čistého příjmu. ve vztahu k výši celkových dluhů, kalkulátor napíše, že oddlužení možné je (ANO). Pokud kalkulátor napíše „NE“, jedinou možností je navýšit čistou mzdu, například tím, že do oddlužení svým příjmem přistoupí osoba blízká, či spřízněná.
V poli: „Maximální výše dluhu pro oddlužení při zadané čisté mzdě“, je uvedena maximální výše dluhu, který do oddlužení může vstoupit. Mnohdy se stává, že dlužník o některých dluzích neví a ty jsou zjištěny až při insolvenčním řízení po podání návrhu na oddlužení. Na druhou stranu platí i opak, tzn. že insolvenční soud obdrží přihlášky pohledávek věřitelů v menším objemu, než jaký uvedl dlužník ve svém návrhu na oddlužení. K pohledávce věřitele, která není do insolvenčního řízení řádně a včas přihlášena se již v režimu oddlužení nepřihlíží.