Vklady u družstevních záložen jsou výhodnější

23.03.2007 | , Finance.cz
ÚČTY A SPOŘENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Přemýšlíte, která banka vám vaše vložené peníze zhodnotí nejvíce? Nebo jste si banku již zvolili, avšak nejste plně spokojeni s výší úročení vkladu? Jednou z možností, jak zhodnotit vklad úspěšněji, je vložit peníze do některé z družstevních záložen.

Téma týdne: Nebojme se družstevních záložen

I když jsou družstevní záložny v současné době po změně legislativy stejně bezpečné jako banky a nabízejí finanční produkty mnohdy výhodnější než banky, jsou využívány pouze minimálně. Důvodem je jejich neslavná minulost, kdy bylo díky špatné legislativě možné založit družstevní záložnu pouze po složení půl milionu korun a bez jakékoliv odborné způsobilosti. Pak stačilo, aby nepoctivý člověk družstevní záložnu založil, vytáhl z lidí peníze, kampeličku vytuneloval a vyhlásil krach. V současnosti při založení záložny již platí zákonem nově stanovená pravidla, která tyto podvody neumožňují. Díky tomu získaly družstevní záložny pevné základy a nyní je jen otázkou času, kdy opět nastane jejich další zlaté období. V dnešním fintriku jsme se zaměřili na finanční produkty družstevních záložen a připravili pro vás základní informace o vkladových produktech družstevních záložen.
 

Druhy vkladů
 
Družstevní záložny se v rámci vkladových produktů zaměřují na termínované vklady, na spořící účty, na vkladní knížky, atd. Hlavní předností těchto produktů je oproti komerčním bankám vyšší úročení (viz v tabulce níže). Nabídka vkladových produktů se však u jednotlivých družstevních záložen liší. Mezi záložny, které nabízejí nejvíce finančních produktů, patří především Fio - družstevní záložna. Tato záložna nabízí svým klientům termínované vklady s automatickou obnovou, vklady s výpovědní lhůtou a jednoduchým navýšením, spořící účty s výpovědní lhůtou a tříletý termínovaný vklad bez obnovy s názvem Prémiový vkladový list, ke kterému je vydávána cenina (vkladový list). Fio - družstevní záložna však má kromě nejširší produktové nabídky jako jediná družstevní záložna také vlastní napojení do clearingového centra České národní banky, a nemusí tak využívat sběrného účtu v některé z komerčních bank.
 

Tabulka: Úročení termínovaných vkladů

Družstevní záložna Úročení
Fio - družstevní záložna 2,40 až 3,90 %
WPB Capital, spořitelní družstvo 3,50 až 5,00 %
1. TZ družstevní záložna 1,50 až 4,50 %
Unibon, spořitelní a úvěrové družstvo 1.90 až 5,20 %
Moravský peněžní ústav 3,50 až 5,40 %
Peněžní dům, spořitelní družstvo 1,25 až 5,00 %

 

Pojištění vkladů
 
Všechny vklady družstevních záložen musí být na základě zákona o spořitelních a úvěrních družstvech (§ 14 zákona č. 87/1995 Sb.) pojištěny. Při náhradě je oprávněné osobě vyplaceno maximálně 90 procent objemu vkladu, nejvýše však částka odpovídající 25.000 eur. Kromě zákona o spořitelních a úvěrních družstvech jsou družstevní záložny v současné době stejně jako banky pod kontrolou České národní banky, která tuto funkci v rámci sjednocení jednotného dohledu nad finančních trhem přebrala od Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami.

 

Zdroj: Internetové stránky jednotlivých družstevních záložen

 

Družstevní záložnyPokud vás zajímá historiesoučasnost družstevních záložen, jak se stát členem záložny, jaké běžné účty, úvěry či vkladové produkty kampeličky nabízejí a zda jsou pro vás výhodné, nenechte si tento týden ujít naši pravidelnou rubriku finančních tipů a triků.

Autor článku

Vladimír Šindelka  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: ÚČTY A SPOŘENÍ