Euro: DPP by chtěl autobusy na plyn, chybí mu ale 400 mil. korun

01.04.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. dubna (ČTK) - Dopravní podnik hlavního města Prahy potřebuje 400 milionů korun investic do infrastruktury, aby mohl zahájit přechod k vozům s pohonem na zemní plyn (CNG). Dopravní podnik by na levnější a ekologické autobusy chtěl přejít, ale požadované peníze nemá k dispozici. Napsal to týdeník Euro, který vyjde v pondělí.

"V současné chvíli máme v provozu zhruba 1200 autobusů. Pokud bychom přecházeli na zemní plyn, museli bychom přestavět garáže i s nimi spjatou infrastrukturu. S tím nám však musí někdo - nejspíše město - pomoci," řekl technický ředitel DPP Jiří Bezdíček.

Zemní plyn patří spolu s biopalivy ke dvěma nejperspektivnějším alternativním palivům, s jejichž rozšířením počítá v příštích letech EU. V roce 2020 by v Evropě mělo jezdit zhruba 23,5 milionu vozidel poháněných CNG. Nyní je v Česku asi 630 vozů na zemní plyn, což je téměř o třetinu víc než v minulém roce. Stát dává dotaci 800 tisíc korun na jeden autobus, 200 tisíc korun přispívají plynárenské společnosti a navíc ještě existuje dotace 2,3 milionu korun pro nízkopodlažní verze.

"Dopravní podnik města Brna porovnal spotřebu autobusů poháněných plynem a naftou, a celková úspora nákladů pro jednu vozovnu v Brně by za 12 let činila až 170 milionů korun. Na základě toho brněnská radnice začala vážně uvažovat o používání vozů na stlačený zemní plyn. Je škoda, že Praha touto cestou zatím nejde," řekl Jaroslav Tománek z České plynárenské unie (ČPU).

Pokud by v Praze vznikly další čerpací stanice CNG, motivovalo by to řadu lidí k nákupu osobního vozu s tímto druhem pohonu. Zatím jich příliš nejezdí; právě z důvodu nízkého počtu čerpadel. Také podle Martina Jahna, člena představenstva společnosti Škoda Auto, začne automobilka vozy na CNG vyrábět tehdy, až o ně bude zájem.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK