Gazela propojí dvě větve tranzitního plynovodu z Hory Svaté Kateřiny do Rozvadova na hraniční předávací stanici Waidhaus. Plánovaná kapacita je podle Nehody 30 miliard metrů krychlových zemního plynu. Pro srovnání: takový objem plynu odpovídá spotřebě Česka za více než tři roky.
Jednotlivé varianty plynovodu vedoucí po České republice jsou 235, 166, respektive 197 kilometrů dlouhé. Procházejí Ústeckým a Plzeňským krajem a v závislosti na vybrané variantě i krajem Karlovarským či Středočeským.
Gazela má do Česka přivést plyn z plánovaného rusko-německého plynovodu Nord Stream, který povede Baltským mořem, a poslat ho dál směrem do Bavorska. Podmořský plynovod se ale dosud nezačal stavět.
Plyn má v budoucnu do Evropy proudit i jižní cestou, kterou mají výhledově posílit dva velké projekty, plynovody Nabucco a South Stream. "Nepředpokládám, že by byly postaveny oba," řekl Nehoda.
Jde o konkurenční projekty: za plynovodem Nabucco stojí Evropská unie, South Stream je naopak v režii ruské firmy Gazprom.
Už nyní se mezi jednotlivými plynovody zvyšuje konkurence. "Transport plynu přes Slovensko po zahájení provozu plynovodu Jamal (v roce 1998), který vede přes Bělorusko a Polsko do západní Evropy, výrazně poklesl," řekl Andreas Rau z firmy eustream (dříve SPP-preprava), dcery Slovenského plynárenského priemyslu, která se zabývá tranzitem zemního plynu přes Slovensko.
Evropská unie pokryje vlastní těžbou zhruba 40 procent spotřeby, z Ruska proudí téměř 30 procent a z Norska 15 procent. Zbytek připadá na dodávky plynovody z Alžírska; zhruba osm procent plynu se do Evropy dopravuje ve formě zkapalněného zemního plynu (LNG). Čím více na východ, tím více jsou země závislé na plynu ze zemí bývalého Sovětského svazu.