"Nebyly by tedy převedeny na koruny a 'čekaly' by na vstup Česka do eurozóny. Tím by se dále nezvyšovala poptávka po české měně, která vede k posilování koruny," píše E15.
"Mohu potvrdit, že je v jednání dohoda mezi ČNB a ministerstvem financí o tom, jak bojovat proti následkům rychle sílící koruny," řekl E15 viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. "Naším zájmem je dohodnout se s ministerstvem, a ještě lépe s vládou," dodal.
Navrhované vytvoření zvláštního rezervního účtu by podle E15 mohlo být v souladu s plánem penzijní reformy. Tento nápad by totiž zřejmě přivítal i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Ten se zasazuje o podobné opatření, jen s tím rozdílem, že by peníze šly přímo na rezervní účet určený speciální pro snadnější přechod na nový důchodový systém.
Centrální banka podle E15 rovněž prosazuje, aby vláda bojovala proti posilující koruně i tím, že nebude vydávat eurobondy.
Ministerstvo financí dosud zvažovalo emise dluhopisů ve společné evropské měně, ovšem po případné dohodě s centrální bankou by podle E15 zřejmě od tohoto záměru ustoupilo. Dluhopisy na krytí dluhu vydává stát zatím především v korunách, ale poptávka je nízká a výnos z jejich aukcí není nijak atraktivní. Investoři za cenné papíry nabízejí málo, a tak je ministerstvo vykupuje zpět.
Součástí dohody o tom, jak bránit dalším ztrátám plynoucím ze sílícího kurzu koruny, by mělo být i zabránit spekulacím kolem čerpání dotací z fondů EU, píše dnešní E15.