Zemědělci: Soběstačnost ČR ve vepřovém letos klesne pod 50 pct

25.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 25. května (ČTK) - Loni se do Česka dovezlo 177.000 tun vepřového masa, což je zhruba 40 procent spotřeby. Pokud se alespoň částečně nevyrovnají podmínky tuzemských chovatelů s těmi z Evropské unie, klesne letos soběstačnost Česka u vepřového masa pod 50 procent. Novinářům to dnes v Brně řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Před vstupem země do EU v roce 2003 přitom chovatelé pokryli celý domácí trh a zhruba pětinu masa vyvezli.

"Stavy prasat v Česku loni klesly o pětinu na dva miliony. Stejným poměrem vzrostl dovoz vepřového ze zahraničí. Důvod je ten, že obchodní řetězce tlačí v krizi ceny masa dolů. Zpracovatelé masa tento tlak přenášejí na chovatele. Ti pak musejí prodávat kilo masa v živé váze za 25,70 korun, náklady se přitom pohybují kolem 30 korun," řekl ČTK Veleba.

Podle něj se na trhu s vepřovým masem schyluje k takzvanému česnekovému efektu. Pokud podíl tuzemské produkce překročí určitou míru, tak se cena dováženého masa prudce zvýší, jak se to stalo v případě dováženého česneku.

V Česku je nyní zhruba 125.000 prasnic, které jsou klíčové pro budoucí chovy prasat. V roce vstupu Česka do EU jich chovatelé měli dvakrát více. "Souvisí to s nerovnými podmínkami na jednotném evropském trhu. Tuzemští zemědělci dostávají na hektar půdy jen poloviční dotace oproti západní konkurenci. V Čechách ale platí specifické podmínky, chovatelé prasat nemají žádnou půdu, a proto nedostávají dotace vůbec," řekl novinářům šéf Svazu chovatelů prasat Jindřich Macháček.

Úbytek prasnic a podíl tuzemského vepřového na trhu by podle něj zachránila částka 400 milionů korun, které by stát každý rok rozdělil mezi chovatele.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK