Vláda schválila reformu daní, VV je ale proti zrušení stravenek

24.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 24. srpna (ČTK) - Vláda na dnešním zasedání i přes nepřítomnost ministrů za TOP 09, kteří byli zastoupeni náměstky, schválila daňovou reformu. Reforma mimo jiné ruší koncept superhrubé mzdy a řadu daňových výjimek, včetně zvýhodnění stravenek. Opozice se nechala slyšet, že vládní reformu ve sněmovně nepodpoří. Pro zrušení daňového zvýhodnění stravenek ruku nezvednou ani poslanci Věcí veřejných. Proti jsou také odbory a zaměstnavatelé.

Podle schválené reformy by měl být koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent nahrazen novou sazbou daně, která by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění by neměly být realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta. Dále by měly být zvýšeny platby pojistného na zdravotní pojištění u zaměstnanců o dvě procenta a sníženy sazby pojistného na sociální a zdravotní zabezpečení u podnikatelů.

Zaměstnanci by na změně měli vydělat. Bezdětný zaměstnanec, jehož superhrubá mzda včetně odvodů činí 30.000 korun, podle MF odvede státu o 279 korun méně. S rostoucí superhrubou mzdou se rozdíl zvyšuje. Pouze bezdětný zaměstnanec se superhrubou mzdou 10.000 korun zaplatí více, a to o 51 korun. V případě zaměstnance se dvěma dětmi a manželkou bez příjmů a superhrubou mzdou 30.000 korun odvede o zhruba 500 korun méně.

Ministerstvo financí navrhuje pro zaměstnance místo zvýhodnění jídelních kupónů a dalších benefitů daňový paušál 3000 korun ročně. Podle Nečase bude zaměstnanecký výdajový paušál nejen v podobě daňové slevy, ale i daňovém bonusu. "To znamená, že paušál bude moci uplatňovat i ten, který má tak nízký příjem, že neplatí žádné daně," řekl premiér.

Věci veřejné ale budou chtít podle šéfa poslaneckého klubu Víta Bárty o zdanění stravenek ještě jednat ve sněmovně. "Stravenky zůstanou," napsal Bárta ČTK. Premiér Nečas připustil, že sněmovna může návrhy zákonů změnit, musí se ale na nich shodnout všichni koaliční partneři. Ministr financí Miroslav Kalousek ale tuto změnu nepřipouští a varoval před případným hlasováním VV s opozicí.

"Tím, že je to vládní koaliční návrh, tak to zavazuje všechny koaliční strany ve sněmovně pro něj v této podobě hlasovat a případné pozměňující návrhy jsou možné jenom když jsou dohodnuty se všemi koaličními partnery," uvedl. Kdyby Věci veřejné ve sněmovně hlasovaly s opozicí pro zachování daňového zvýhodnění stravenek, bylo by to "fatální porušení koaliční smlouvy a v zásadě konec koalice," řekl Kalousek.

Pro reformu nebude ve sněmovně hlasovat ani opozice. Změny podle ČSSD a KSČM poškodí veřejné rozpočty, ekonomice nepomůžou a zvýší zatížení zaměstnanců. Proti některým změnám jsou i odbory a zaměstnavatelé. Podle předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karla Havlíčka nepomůže zrušení daňového zvýhodnění stravenek ani živnostníkům, ani státu. Firmy kvůli němu nebudou schopné zaměstnancům tento druh benefitů poskytovat a velká část od vydávání stravenek ustoupí, uvedl.

Předseda Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák přivítal zejména vytvoření jedno inkasního místa, zrušení srážkové daně z dividend a především zachování investičních pobídek. "V druhé části daňové reformy je pro nás zásadní jednotné inkasní místo, které dává šanci na zjednodušení podnikatelského prostředí, placení daní, poplatků a pojistného," uvedl.

Vláda dále podle Nečase v rámci reformy zavedla sjednocení sazby odvodů u hazardu na jednotnou minimální hranici 20 procent a zrovnoprávnila soukromé vědecké instituce se státními z hlediska daňových úlev.

Změny by měly být platné od roku 2013; zdanění hazardních her by mělo platit od roku 2012.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK