Obama chce snížit firemní daň na 28 procent a odstranit výjimky

22.02.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York/Washington 22. února (zpravodaj ČTK) - Americký prezident Barack Obama chce snížit horní sazbu podnikové daně patřící k nejvyšším v rozvinutém světě ze 35 na 28 procent. Zároveň ale hodlá odstranit výjimky, díky nimž v současnosti mnoho velkých amerických firem zdaňuje své zisky mnohem nižší sazbou. Nový systém by podle americké administrativy měl být spravedlivější. Zároveň by měl zvýšit konkurenceschopnost společností ze Spojených států ve světě. Informovala o tom dnes americká média.

"Navrhovaná změna vyrovná podmínky pro firmy a umožní vládě vybírat více peněz a zároveň podporovat ekonomický růst," uvedl minulý týden ministr financí Timothy Geithner. Americká média ale prosazení reformy nedávají příliš veliké šance, byť republikáni dlouhodobě požadují nižší daně pro firmy. Změna se přesto s největší pravděpodobností stane obětí politického boje.

Firemní daňovou sazbu v USA naposledy změnil prezident Ronald Reagan v roce 1986. Daně tehdy podnikům zvýšil. Experti se přitom shodují, že daňové zákony pro podniky změnu naléhavě potřebují, protože jsou zatížené příliš velkým počtem výjimek. Právě ty by se ale mohly stát kamenem úrazu při prosazovaní daňové reformy. Společnosti, které by odstranění výjimek poškodilo, se mu nepochybně budou všemi silami bránit.

Americké ministerstvo financí daňové změny pro firmy připravovalo dva roky. Podle deníku The New York Times v ní mimo jiné navrhuje minimální daň pro zahraniční zisky nadnárodních firem sídlících ve Spojených státech. Hodlá je tak odradit od "účetních her spočívajících v přesunech zisků do zahraničí" a vyhýbání se zdanění v USA. Americká vláda také chce podporovat výrobu v USA. Pro ni by horní daňová sazba byla dokonce 25 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK