Místopředseda odborářů Vladimír Kment dnes ČTK potvrdil, že flexikontové směny, tedy směny z pátku na sobotu, nebudou organizované. Dohoda o flexikontech skončila s platností kolektivní smlouvy na konci března. Odboráři, kteří po vypršení smlouvy vstoupili do stávkové pohotovosti, uvedli, že doporučí dělníkům na ně nenastupovat. Výpadek jedné směny se podle neoficiálních zdrojů může dotknout montáže asi 300 vozů Octavia.
Podniková rada podle šéfa odborářů Jaroslava Povšíka odmítla jako nedostatečnou úterní nabídku firmy na růst platových tarifů o 4,7 procenta a rozpočtované částky na osobní ohodnocení na 15,3 procenta. Vyjednávání nepřinesla zatím ani shodu v položkách zaručeného bonusu, osobního ohodnocení a příplatků za práci v sobotu a v neděli.
Povšík uvedl, že zaměstnavatel přijal návrh odborů na text dohody k variabilnímu bonusu. Obsahuje zakotvení částky 5000 korun jako první platby tohoto bonusu bez ohledu na dosažené výsledky na dobu neurčitou s možností obou stran požádat o jednání o případných změnách. Na tomto základě ustoupily odbory ze svého požadavku na uzavření inflační doložky, dodal.
"Hledání kompromisů je možné pouze za předpokladu dalšího férového jednání a jeho ukončení v dohodnutém termínu. Pokud by k tomu nedošlo, budou odbory nekompromisně trvat na svých současných požadavcích a iniciovat řízení před zprostředkovatelem včetně dalších kroků," uzavřel Povšík. Příští kolo tarifního jednání je naplánováno na čtvrtek 19. dubna ve Vrchlabí.
Na základě kolektivní smlouvy z loňského roku se zaměstnancům od dubna zvýšily tarifní mzdy o čtyři procenta a vzrostly také jednorázové platby. Průměrná mzda dělníků v roce 2011 byla podle aktuálních informací odborářů 30.640 korun včetně bonusů.
jun jpt