"Toto číslo je nutné vnímat velmi pozitivně ve světle probíhajícího tzv. deleveragingu v mnohých evropských zemích, tedy snižování objemu bankovních úvěrů a celkové proúvěrovanosti ekonomiky," uvedla asociace.
Celkový objem úvěrů nefinančním podnikům stoupl o 5,6 procenta na necelých 834 miliardy korun a úvěry obyvatelstvu o více než pět procent na 1,01 bilionu korun. Zatímco spotřebitelské úvěry meziročně klesly, o téměř šest procent se zvýšil objem úvěrů na bydlení, upozornila ČBA.
Sazby z nových úvěrů podnikům v únoru mírně klesly. U kontokorentů, revolvingových úvěrů a pohledávek z karet klesla průměrná sazba na 3,42 procenta. U všech ostatních úvěrů se pak snížila průměrná úroková sazba na 2,60 procenta. Průměrná úroková sazba u úvěrů na nákup bytových nemovitostí stagnovala na 3,94 procenta a u spotřebitelských úvěrů stoupla na 14,21 procenta.
Podle statistik ČNB z počátku měsíce podíl problematických úvěrů na celkovém objemu bankovních půjček ke konci února mírně stoupl na 5,95 procenta, a objem takzvaných úvěrů v selhání tak vzrostl na 137,3 miliardy korun.
U domácností podíl úvěrů v selhání, kam patří například půjčky nesplácené 90 a více dní, ke konci února stoupl na pět procent, tedy na 50,5 miliardy korun z předchozích 50,1 miliardy. U nefinančních podniků podíl problémových půjček v únoru stoupl z 8,07 procenta na 8,09 procenta. V celkovém vyjádření činil objem problémových půjček u nefinančních podniků 67,5 miliardy korun.