Ve vyspělých zemích, především pak v těch evropských, se zaměstnanost na předkrizovou úroveň roku 2008 podle ILO asi nevrátí dřív než v roce 2016. To je o dva roky později, než organizace dosud předpokládala. K horšímu výhledu ji vede především pokles ekonomické aktivity.
ILO odhaduje, že v celém světě bylo na konci loňského roku 196 milionu nezaměstnaných a letos jejich počte vzroste na 202 milionů. To znamená, že celosvětová míra nezaměstnanosti bude činit 6,1 procenta.
"Úsporná opatření větší hospodářský růst nepřinesla," řekl šéf institutu ILO pro mezinárodní studia práce Raymond Torres. "Špatně nastavené reformy trhu práce nemohou fungovat ani krátkodobě. Takové reformy v krizových situacích mají tendenci vést k ještě většímu úbytku pracovních míst a jen k omezené tvorbě míst nových, alespoň v krátkodobém výhledu," řekl Torres, který je hlavním autorem zprávy.
Lidé, kteří práci hledají dlouho, jsou podle zprávy demoralizovaní. Ve vyspělých zemích navíc platí, že mezi lidmi, kteří jsou bez práce déle než rok, je jich 40 procent ve věku, který je pro práci nejlepší. To znamená, že je jim od 25 do 49 let.