MMF naléhá na Rusko, aby snížilo svůj rozpočtový deficit bez zahrnutí příjmů z ropy v letošním roce o zhruba 1,5 procentního bodu na devět procent hrubého domácího produktu. Do roku 2015 navrhuje další snižování o 1,5 procentního bodu ročně. Včetně zahrnutí příjmů z ropy Rusko hospodaří s rozpočtovým přebytkem.
Vyšší flexibilita směnného kurzu rublu měla podle fondu pro měnovou politiku velkou výhodu. "Pomohlo (to) ruské ekonomice absorbovat vnější šoky, včetně vedlejších efektů mezinárodního vývoje," uvedl fond v prohlášení po ukončení pravidelné roční mise v Rusku.
Ruská centrální banka v posledních letech výrazně omezila své měnové intervence. Současně ale nechává v posledních pěti měsících své hlavní úrokové sazby beze změny a čeká se, že v tomto postoji bude pokračovat v dalších měsících.
"Můžeme jasně říct, že ruská ekonomika oživila z šoku v letech 2008-2009 a nyní běží na plnou kapacitu, a pravděpodobně nad plnou kapacitu," dodal vedoucí mise MMF Antonio Spilimbergo. Podle něj jsou zde signály, že ekonomika expanduje příliš rychle navzdory ochlazení globální ekonomiky.
Historicky nízká míra nezaměstnanosti, která činí 5,4 procenta, vysoká míra využití kapacit kolem 80 procent a rapidní růst bankovních úvěrů ukazují, že Rusko pravděpodobně roste nad svým dlouhodobým potenciálem a hrozí mu vyšší inflace. Ta sice v minulých měsících klesla na rekordní minimum 3,6 procenta, Spilimbergo však varuje, že by v příštích měsících mohla růst a do konce roku stoupnout na šest až 6,5 procenta. To by bylo nad inflačním cílem banky, který činí pět až šest procent.
"Měnová politika se nyní může plně soustředit na inflaci. Vzhledem k tomu, že ekonomika se mírně přehřívá, je možná nutné zpřísnění," citovala agentura Reuters Spilimberga.