Commerzbank sdělila, že s Íránem nijak neobchoduje od roku 2007. Tehdy vstoupily v platnost zostřené americké sankce na obchodování s touto zemí vyhlášené kvůli tomu, že rozvíjí jaderná zařízení schopná vyrábět jaderné zbraně. Na obchody s Íránem před tímto datem už ovšem doplatila britská banka Standard Chartered.
Americké úřady podle zpráv tisku vyšetřují kvůli obchodům s Íránem i největší německou banku Deutsche Bank a několik dalších významných evropských bankovních společností. Americké ministerstvo spravedlnosti údajně zkoumá podezření, že banky prostřednictvím svých amerických poboček přesunovaly miliardy dolarů v rámci obchodů se zeměmi, na něž USA uvalily sankce. Také Deutsche Bank minulý týden uvedla, že od roku 2007 se v obchodování s Íránem ani s dalšími zeměmi podléhajícími sankcím neangažuje.
Standard Chartered se minulý týden s finančním úřadem státu New York pod hrozbou ztráty bankovní licence dohodla, že zaplatí 340 milionů dolarů (téměř sedm miliard Kč) za urovnání obvinění z praní špinavých peněz. I britská banka je vyšetřována za obchodování s Íránem do roku 2007, kdy ještě banky mohly s Íránem v omezené míře obchodovat a hranice nebyly zcela zřetelné.