Krize vládních financí, která přišla vzápětí po finanční krizi, podle Blancharda zasahuje nejen Evropu, ale i Spojené státy a Japonsko, zatímco na Čínu tyto potíže doléhají v podobě slabšího růstu. "Ještě to není zcela ztracené desetiletí. Určitě ale bude trvat nejméně deset let od počátku krize, než se světové ekonomice vrátí solidní forma," řekl Blanchard.
K řešení krize v eurozóně bude podle Blancharda zapotřebí, aby na zadluženém jihu měnové unie ceny klesaly, zatímco v Německu a dalších silných zemích rostly více než dvouprocentním tempem, které pro eurozónu jako celek připouští Evropská centrální banka (ECB). "Poněkud vyšší inflace v Německu by měla být chápána jako nezbytná a žádoucí adaptace relativních cen," řekl ekonom fondu podle agentury Reuters.
Němci vyšší inflaci odmítají kvůli zkušenosti s hyperinflací 20. let, a jsou tak vysoce podezřívaví vůči krokům ECB na podporu předlužených zemí, které jim připomínají tištění peněz. Podle Blancharda ale tento vývoj díky zaměření ECB na cenovou stabilitu není možný. "Vedle celkově slabé poptávky a silného mandátu ECB udržovat cenovou stabilitu to nebude začátek hyperinflace," řekl.
Podle ekonoma MMF je snižování státních dluhů nevyhnutelné, nemělo by ale udusit ekonomický růst. Snižování dluhu by tak měla sledovat "úzkou střední cestu". "Pokud se to dělá příliš pomalu, trhy si budou myslet, že se to nemyslí vážně. Pokud to bude příliš rychlé, zničí to ekonomiku. Každá země musí najít správnou cestu konsolidace," řekl Blanchard.