Do druhého pilíře bude od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého. Vstup do něj má být podle dřívějších odhadů Nečase výhodný pro polovinu obyvatel. Některé studie ale hovoří o nižším podílu lidí, jimž se vyplatí. Podíl zájemců o vstup do druhého pilíře klesá podle různých průzkumů pod deset procent.
Neúčast ve druhém pilíři již dříve oznámily z fondů nabízejících penzijní připojištění ING PF a AXA PF, v pondělí se k nim přidal Aegon Penzijní fond. Podle vyjádření fondu je hlavním důvodem nejistota, zda se podaří získat dostatečný počet zájemců o vstup do druhého pilíře.
Licenci umožňující účast ve druhém pilíři dostaly také PF České spořitelny, ČSOB PF Stabilita, PF České pojišťovny, PF Komerční banky, Generali, Allianz a Raiffeisenbank. Ta je mezi nimi jediná, která zatím neposkytovala penzijní připojištění.
Nové fondy na rozdíl od těch současných už nebudou ručit za to, že případný prodělek nesníží úspory klienta, nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Nabídnou ale odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení. Hlavním důvodem změny fungování penzijních fondů je požadavek na účetní oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku akcionářů fondů.