"Návrh reaguje na skutečnost, že stát na podvodech s pohonnými hmotami přichází o pět až osm miliard korun ročně," uvedl Rusnok. "Cílem předloženého návrhu je předcházení daňovým únikům, a to krácení DPH při nákupu pohonných hmot. Společným znakem těchto deliktů je obchodování prostřednictvím účelově založených obchodních společností, které jsou v obchodech zapojeny pouhých několik měsíců, či týdnů, a poté jsou nahrazeny jinými," doplnil.
Právě vzniku účelově založených společností má zabránit dvacetimilionová kauce. Ta bude sloužit jako trvalá jistina na případné daňové nedoplatky nebo pokuty. Obchodník o ni bude moci přijít, pokud se zúčastní daňového podvodu. Kauci podle návrhu nebude nutné skládat podle předlohy v hotovosti, ale bude moct být poskytnuta ve formě bankovní garance.
Navrhovanou výši kauce kritizuje SČS. Podle něj je sice záměr státu omezit daňové úniky správný, dvacetimilionová kauce ale může být likvidační pro kapitálově slabší podniky.
Obchodníci podle navrženého zákona budou muset prokázat svou beztrestnost a bezdlužnost. Distribuce pohonných hmot bude podle předlohy koncesovaná živnost. Zápis obchodníka do registru distributorů už nebude automatický; celní úřad bude v řízení posuzovat, zda splnil zákonné podmínky. Úřad bude mít také pravomoc registraci zrušit.
Novelu představili koncem loňského roku ministři průmyslu a obchodu a financí Martin Kuba (ODS) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Aby mohla být projednána co nejrychleji, podala ji skupina poslanců ODS, TOP 09 a LIDEM.