Podíl Gazpromu na evropském trhu podle Medveděva díky poklesu těžby plynu v Evropě stoupne zhruba na třetinu ze současné čtvrtiny. "Pokles evropské produkce plynu je rychlejší, než se předpokládalo," upozornil Medveděv. Dodal, že nemá obavy z konkurence ze strany dodávek levného uhlí ze Spojených států.
Gazprom již podle Medveděva podepsal na příští desetiletí kontrakty na dodávky do Evropy v hodnotě přes 1,5 bilionu dolarů (více než 28 bilionů Kč). Dohody podle něj zahrnují ujednání, že zákazníci musí zaplatit veškerý objednaný plyn i v případě, že jej neodeberou.
V loňském roce klesl vývoz Gazpromu do Evropy na 139 miliard krychlových metrů plynu ze 150 miliard v roce 2011. Příjmy z tohoto exportu se snížily na 55 miliard dolarů z předloňských 57 miliard dolarů. Pokles příjmů nicméně zmírnilo zvýšení průměrné prodejní ceny na 402 dolarů za tisíc krychlových metrů z předchozích 383 dolarů. "Naším cílem není prodávat co největší objem, ale dosahovat co největších příjmů," prohlásil Medveděv.
Jednou z hlavních konkurenčních hrozeb pro Gazprom je podle agentury Reuters levné americké uhlí. Poptávka po uhlí v USA výrazně klesla kvůli levnějšímu plynu z břidlicových ložisek. Podle Medveděva je však prostor pro dodávky uhlí z USA omezený. "Vývoz uhlí z USA se již nemůže zvyšovat. USA již zcela vyčerpaly svůj exportní potenciál," řekl Medveděv. Zavrhl rovněž myšlenku, že pozici Gazpromu v Evropě by v budoucnosti mohly podkopat dodávky plynu z USA.
Gazprom je hlavním dodavatelem plynu pro řadu zemí ve střední a východní Evropě včetně České republiky, Polska a Maďarska. Firma disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol.