"Myslíme si, že je to příliš mnoho," uvedl šéf divize MMF pro fiskální záležitosti Carlo Cottarelli. Od MMF je to zatím nejotevřenější kritika rozpočtové politiky americké vlády.
MMF doporučil vládám evropských zemí zmítaných dluhovou krizí agresivně snížit rozpočtové schodky, aby získaly zpět důvěru věřitelů, kteří pochybovali o jejich schopnosti splácet úvěry. V USA je však velmi malé nebezpečí, že by se dostaly do podobné situace jako Evropa, poznamenal Cottarelli. Úrokové sazby zůstávají nízké, dokonce i po započtení inflace, což je signálem věřitelské důvěry, že americká vláda je schopna splácet své dluhy. "Není potřeba, aby se USA pohybovaly tak rychle," dodal Cottarelli.
Většina ekonomů se domnívá, že ekonomika USA by rostla mnohem rychleji, pokud by se země nesnažila prudce snižovat rozpočtový deficit. Veřejný sektor začal utahovat opasky v roce 2011. V letošním roce Washington dále posílil úspory, v lednu stouply daně a v březnu byly přijaty rozsáhlé rozpočtové škrty.
Rozpočtový výbor Kongresu minulý týden odhadl, že by se rozpočtový deficit mohl letos snížit na čtyři procenta hrubého domácího produktu z loňských sedmi procent. To by byl nejvyšší pokles deficitu od roku 1969.
Úspory představují další zátěž pro ekonomiku, kterou již brzdí slabá finanční situace domácností po recesi z let 2007 až 2009. Kvůli poklesu výdajů na federální úrovni ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí rostla pouze mírně. Na počátku letošního roku sice oživila, avšak méně než se čekalo a většina ekonomů očekává, že úspory zpomalí ekonomický růst i ve druhém čtvrtletí, napsala agentura Reuters.