Plánované reformy tvoří "třetí pilíř" premiérova plánu na oživení ekonomického růstu. Prvními dvěma pilíři jsou rozsáhlé státní výdaje a krajně uvolněná měnová politika centrální banky.
Navrhovaná prorůstová opatření zahrnují vytvoření zvláštních ekonomických zón, které by přilákaly zahraniční podniky, pobídky pro soukromé investice, podporu inovací, deregulaci některých sektorů a opatření pro zvýšení zaměstnanosti žen. Premiér slíbil, že jeho politika zajistí tříprocentní růst příjmů ročně a vymýtí cenovou deflaci, která brzdí oživení ekonomiky již dvě desetiletí.
Abe poukázal na první pokroky, jichž nová fiskální a měnová politika v potlačování dlouhodobé stagnace díky uvolnění fiskální a měnové politiky. Zdůraznil ale, že k udržení ekonomické dynamiky jsou nutné dalekosáhlé změny.
Japonský akciový trh ale kvůli zklamání z nedostatečného obsahu reforem v posledních dnech prudce klesá. Investorům se nelíbí, že vláda nenavrhla snížení daně z firemních zisků ani liberalizační kroky na trhu práce a v zemědělském sektoru. V reakci na to vláda do balíku zařadila návrh na daňové úlevy pro firmy, které investují do nového kapitálového vybavení a výrobních zařízení.
"Růstová strategie, o níž jsme dnes rozhodli, bude jen startovním bodem," uvedl Abe po zasedání vlády. "Zajistíme politickou stabilitu a na podzim spustíme druhé kolo této strategie," prohlásil.
Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí nabrala tempo a v celoročním přepočtu vzrostla o 4,1 procenta. Pomohl jí zejména vývoz, který těžil z prudkého oslabení jenu, který byl reakcí na razantní uvolnění měnové politiky. Ekonomice pomohlo i zlepšení spotřebitelské a podnikatelské důvěry, kterou podpořila nová politika vlády a centrální banky.
Kurz jenu ale v poslední době smazal část ztrát, které zaznamenal od konce minulého roku, a nyní je na maximu za deset týdnů. Index tokijské burzy je po nedávném prudkém poklesu už 20 procent pod více než pětiletým maximem ze 23. května. Zvrat na trhu může podkopat hlavní příslib "abenomiky", která předpokládá, že "dobrá nálada" vytvářená růstem na trzích se přemění v trvalejší růst spotřeby, práce a příjmů.
Podle ekonomů je přirozené, že se vláda před volbami bude vyhýbat kontroverzním opatřením a je nutné jí dát čas. "Bude obtížné uvolnit regulace v krátké době, protože je nutné přesvědčit ty, kdo jsou proti tomu. Důležité je, že vláda neustále vysílá signály, že pracuje a prosazuje reformy," řekl agentuře Reuters ekonom Mizuho Research Institue Jasuo Jamamoto.