"Léta diskuzí ovlivnila rozhodování klientů. Předpokládáme, že bude pokračovat odliv klientů, avšak jeho tempo zpomaluje. Systém se bude pomalu blížit novému rovnovážnému stavu, který lze čekat zhruba po sedmi a více letech," uvedl předseda Asociace Vojtěch Lukáš.
Poslední změny ve stavebním spoření, které funguje v ČR od roku 1993, se udály v roce 2010. Tehdy se s účinností od roku 2011 snížila státní podpora u všech smluv na maximálně 2000 korun ročně. Zároveň bylo zrušeno i daňové osvobození úroků z vkladů.
Podle Lukáše přispěly k odlivu klientů i návrhy na zavedení účelovosti státní podpory nebo otevření systému stavebních spořitelen i pro univerzální banky. Tyto návrhy ovšem s rozpuštěním Poslanecké sněmovny již není možné schválit.
Celkový objem vkladů loni stavebním spořitelnám stoupl o necelé dvě miliardy na 435 miliard korun. Objem úvěrů naopak klesl o zhruba 11 miliard na 282,2 miliardy korun. Tento vývoj je přitom podle Lukáše lepší, než asociace očekávala. "V realitě se tedy ukázalo, že klienti způsob spoření na bydlení prostě potřebují a jsou k němu velmi loajální," dodal.