Světové dodávky stolních počítačů a notebooků do prodejních sítí klesly meziročně o 8,6 procenta na 80,3 milionu, nejníže za toto období od roku 2008. Nejhůře propad zasáhl Evropu, kde trh spadl o 13,7 procenta, dodávky v Asii a Tichomoří se snížily o 11,2 procenta. Americký trh naproti tomu posílil o 3,5 procenta díky popularitě zařízeni s nejnovějšími čipy společnosti Intel.
Osobní počítače nyní čelí ostré konkurenci ze strany počítačových tabletů. Gartner již dříve uvedla, že tablety se v příštích letech stanou nejdůležitějším digitálním zařízením a vytlačí osobní počítače. Konkurenční společnost IDC dokonce minulý měsíc předpověděla, že více tabletů než osobních počítačů (PC) se ve světě prodá už v letošním čtvrtém čtvrtletí.
"Přesun zákazníků v každodenním užívání od PC k tabletům nadále snižuje základnu instalovaných osobních počítačů na vyspělých i rozvíjejících se trzích," uvedla ve zprávě analytička Geitner Mikako Kitagawaová. Levné tablety se softwarem Android od firmy Google jsou na mladých trzích často tím prvním co uživatelé začínají používat, a ve vyspělých zemích jsou stále nezbytnějším doplňkovým zařízením, dodala.
Lenovo, která v dodávkách předstihla amerického konkurenta Hewlett-Packard ve druhém čtvrtletí, si první příčku posílila celkovým růstem prodeje o 2,8 procenta a na globálním trhu měla 17,6 procenta. Pomohl jí k tomu silný odbyt v Americe a Evropě.
Hewlett-Packard, který nyní jeho šéfka Meg Whitmanová provádí restrukturalizací, zaznamenal nárůst prodeje o 1,5 procenta a na globálním trhu měl podíl 17,1 procenta. Byl to první růst dodávek firmy od počátku loňského roku. Whitmanová ve středu uvedla, že v letošním roce očekává stabilizaci firemních tržeb.
Počet nových osobních počítačů dodaných na český trh se ve druhém čtvrtletí meziročně snížil o 6,4 procenta na 188.000 přístrojů. I na českém trhu je za tímto propadem nižší zájem o notebooky, kterým ubírá vysoká poptávka po tabletech. Lenovo se ve druhém čtvrtletí stalo poprvé jedničkou také na českém trhu.