Analytici: Ropa bude do konce desetiletí o čtvrtinu levnější

30.10.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 30. října (ČTK) - Ropa by měla být do konce desetiletí díky růstu americké těžby ropy a plynu z břidlic o více než čtvrtinu levnější. Vyplývá to z ankety agentury Reuters u analytiků konzultačních a finančních společností. Cena severomořské ropy Brent se podle středního odhadu ankety sníží do roku 2020 na 95 dolarů za barel z nynějších zhruba 109 dolarů a její reálná cena po započtení inflace spadne na 80 dolarů.

Střední odhad ceny pro rok 2020 je o plných 20 dolarů nižší než u ankety uskutečněné o rok dříve. Mezitím se sice ceny na trhu příliš nezměnily, výhled nabídky na trhu se však díky boomu břidlicové ropy v USA proměnil. V plném běhu je nová fáze "břidlicové revoluce", která začala u zemního plynu a prudkým snížením jeho cen transformovala americký energetický trh.

Svět si již zvykl na to, že ceny ropy překračují hranici 100 dolarů za barel. Letošní rok bude třetím rokem po sobě, kdy se průměrná roční cena Brentu bude pohybovat kolem 110 dolarů.

Více než polovina z dvaceti oslovených analytiků ale nyní předpovídá, že rostoucí dodávky od producentů a zvyšování účinnosti paliv na straně spotřeby ropa v příštích letech srazí cenu zpět pod stodolarovou hranici. "V podstatě tu máme zahlcení nabídkou v situaci slabé poptávky," řekl Julian Jessop z firmy Capital Economics. "Vidíme šíření břidlicové revoluce, která sráží ceny a vede k velkému nárůstu nabídky LNG (zkapalněného zemního plynu)," dodal.

Mnohé analytiky i vládní organizace rozsah břidlicové revoluce zcela zaskočil. Ještě v polovině roku 2011 Úřad pro energetické informace při americkém ministerstvu energetiky předpověděl pro rok 2012 růst těžby ropy v USA o 30.000 barelů denně a Mezinárodní agentura pro energii čekala zvýšení o 50.000 barelů. Produkce ropy v USA se ale zvýšila o plný milion barelů denně, připomněla Soozhana Choiová, která vede výzkum energetického trhu v Deutsche Bank. "Rok 2012 položil základy růstu těžby nekonvenčních zdrojů ropy. Letošek bude rokem, kdy se k růstu těžby připojí logistika," řekla Choiová.

Odhady analytiků se ale pohybují ve velmi širokém rozpětí od 70 po 160 dolarů za barel, což odráží rozsah nejistoty. Někteří skeptici považují břidlicovou revoluci za zatím čistě americký fenomén, který v příštích letech nebude mít až tak velký globální dopad.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK