"Ukazatele měřící systémový tlak klesly zpět k blízkosti předkrizových úrovní. Indikátory napětí a makroekonomické údaje z eurozóny naznačují zmírnění napětí na finančním trhu, zvláště ve financování bank, " uvedla ECB podle agentury Reuters.
Hlavními riziky pro finanční sektor eurozóny jsou ekonomické a finanční otřesy, napětí na trzích státních dluhopisů, turbulence na globálních trzích a financování bank v okrajových zemích eura, které zasáhla dluhová krize. Podle zprávy se nyní zvyšuje zejména riziko, že banky budou s nadcházejícími termíny plnění podmínek kapitálové přiměřenosti snižovat své bilance, to znamená omezovat úvěrové aktivity. To by mělo podle ECB negativní dopad na ekonomický růst.
ECB ve zprávě rovněž vyzvala země eura k pokračování reforem, které zvýší jejich konkurenceschopnost, a k dalšímu prohlubování bankovní unie. "Další kroky ke skutečné bankovní unii v eurozóně přispějí k trvalému řešení finanční fragmentace," uvedla ECB. Součástí prací na bankovní unii musí být i věrohodný systém garancí v případě potíží, kdy banky budou potřebovat doplnit kapitál, dodává zpráva.