Návrhy, které komise předloží členským zemím i Evropskému parlamentu, vybízejí k přijetí pravidel týkajících se energetických, dopravních, vesmírných a digitálních komunikačních sítí. Vyzývá také, aby země i europarlament prosazovaly právní předpisy k dotvoření vnitřního trhu.
"Evropa je stále velmi vzdálena od cíle stanoveného pro rok 2020, který spočívá v dosažení dvacetiprocentního podílu průmyslu na evropském hrubém domácím produktu," poznamenal dnes eurokomisař odpovědný za průmysl Antonio Tajani. Loni v létě činil tento podíl 15 procent.
Materiály komise připomínají, že na průmysl připadá více než 80 procent evropského vývozu a výzkumu a inovací v soukromém sektoru. Téměř každý čtvrtý zaměstnanec v soukromém sektoru v EU pracuje v průmyslu. Často jde přitom o vysoce kvalifikované pozice, přičemž každé další pracovní místo ve výrobě vytváří 0,5 až dvě pracovní místa v ostatních odvětvích.
Další zlepšení by podle komise mohly zajistit například úpravy vnitřního trhu i na mezinárodní úrovni, které by zlepšily přístup k energetickým zdrojům a surovinám za dostupné ceny. Zmíněna je možná pomoc z evropských peněz, ale také obnova běžných úvěrových podmínek pro reálnou ekonomiku, kdy by strategičtější úlohu mohla sehrávat Evropská investiční banka (EIB).
Unie by také měla řešit trvající překážky související s roztříštěností finančních trhů a vytvořit podmínky pro rozvoj alternativních zdrojů financování.
jd spr