Index nákupních manažerů (PMI) tento měsíc klesl na 49,6 bodu z prosincové závěrečné hodnoty 50,5 bodu. Sestoupil tak pod hranici 50 bodů, která vyznačuje hranici mezi růstem a poklesem aktivity.
"Marginální pokles v rychlém odhadu PMI v čínském zpracovatelském sektoru táhly především ochlazující podmínky v domácí poptávce," sdělil podle agentury Reuters hlavní ekonom HSBC pro oblast Číny Čchü Chung-pin.
První odhady ukazují, že pokles exportních zakázek a zaměstnanosti v lednu zrychloval. Index exportních zakázek se dostal na 49,8 bodu, což je první snížení po šesti měsících.
Čínská ekonomika v loňském roce stoupla nejpomaleji za čtrnáct let. Hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o 7,7 procenta. Stejným tempem rostl i v samotném čtvrtém čtvrtletí. Bylo to však nejpomalejší tempo za šest měsíců. Expanze ekonomiky zpomalila kvůli ochabujícímu vývozu a úsilí čínské vlády přeorientovat ekonomiku z modelu, kdy růst pohání investice, na model s větším důrazem na domácí poptávku.
Někteří ekonomové tvrdí, že další zpomalování čínské ekonomiky bude nevyhnutelné. Dopad na růst by podle nich mohlo mít úsilí kontrolovat rostoucí úroveň zadlužení a sektor stínového bankovnictví.
HSBC by měla konečné výsledky svého průzkumu zveřejnit za týden.