Jako první se k projektu přidaly firmy Active 24, Cesnet, CZ.NIC, Dial Telecom, Seznam.cz a Telefónica ČR. Firmy tak chtějí lépe odolávat útokům typu DoS, kterým musely čelit například loni v březnu.
"Z pohledu lokální české společnosti vnímáme vstup do Bezpečné VLAN jako příspěvek k bezpečnějšímu internetu u nás. Je to další díl skládačky strategie obrany pro případ útoku na naši a českou infrastrukturu. Zároveň je to důkaz toho, že nám na chodu české internetové infrastruktury záleží," uvedl technický ředitel Seznamu Vlastimil Pečínka.
Kvůli útokům DoS (Denial of Service) nebo spíše DDoS (Distributed Denial of Service), kdy jsou internetové stránky zahlcené velkým množstvím požadavků na přístup, se v minulém roce ocitly mimo provoz například některé zpravodajské weby, stránky bank nebo mobilních operátorů. V případě takového útoku může člen projektu upřednostňovat propojování prostřednictvím Bezpečné VLAN a svým zákazníkům nabízet dostupnost služeb díky ostatním členům.
Účast v projektu Bezpečná VLAN je spojená s řadou podmínek, které jsou zakotveny v pravidlech. Účastník musí být například určitou dobu připojený do uzlu NIX.CZ, musí být dostatečně důvěryhodný nebo se musí aktivně účastnit pracovních skupin. Bezpečnou VLAN řídí sami její členové. Ti jsou nezávislí na NIX.CZ a mají naprostou autonomii v tom, jak se rozhodují. Projekt vznikal v průběhu minulého roku.