Podle premiéra Bohuslava Sobotky je jmenování Rusnoka dobrým krokem. Mimo jiné uvedl, že Rusnok rozšíří názorové spektrum členů bankovní rady.
Z dlouhodobějšího pohledu je pak podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška zřejmě, že Rusnokovo jmenování je prvním krokem v názorovém posunu vedení ČNB směrem ke vstřícnějším postojům k evropské integraci. Hlavní ekonom Patria Finance David Marek uvedl, že v osobě Rusnoka se snoubí zkušenosti z hospodářské politiky s praxí ve finančním světě.
Do konce ledna byl Rusnok premiérem prozatímní vlády, která od léta úřadovala bez vyslovení důvěry Poslaneckou sněmovnou. Předtím Rusnok působil jako šéf ING penzijního fondu i jako prezident Asociace penzijních fondů. Dříve byl také ministrem financí a ministrem průmyslu a obchodu.
Rusnok doplní bankovní radu v době, kdy ČNB čelí kritice části ekonomů a politiků za devizové intervence, které vedly k oslabení koruny. Zatímco prezident zásah centrálních bankéřů kritizoval, Rusnok ho hájil. V listopadu řekl, že intervence domácí ekonomice pomohou a zvýší její konkurenceschopnost.
ČNB zahájila intervence 7. listopadu s cílem oslabit korunu a zabránit tak hrozící deflaci. Snaha držet kurz koruny poblíž hranice 27 korun za euro, jak ČNB deklarovala, bude podle guvernéra ČNB Miroslava Singera trvat nejméně rok a půl.
Bankovní rada ČNB je sedmičlenná. Další výměna rady je možná v červenci 2016, kdy končí mandát guvernérovi Miroslavu Singerovi a členovi bankovní rady Kamilu Janáčkovi.