Mise MMF dorazila do Kyjeva 4. března, aby vyhodnotila ekonomickou situaci země. Obvykle se mise po dokončení hodnocení stavu země vrací zpět do Washingtonu, aby informovala výkonnou radu MMF o výsledcích své práce. "Po dnešní neformální poradě výkonné rady MMF požádalo vedení (MMF) tým, aby zůstal (v Kyjevě) a zahájil proces jednání," uvedla v prohlášení Lagardeová. Mise by podle ní měla dokončit svoji práci na Ukrajině do 21. března.
Ukrajinský ministr financí uvedl, že země potřebuje v letošním a příštím roce 35 miliard USD (691 miliard Kč), jinak jí hrozí bankrot. Podpora MMF se považuje za rozhodující pro finance Kyjeva a návrat ukrajinské ekonomiky na správnou cestu. Současní představitelé Ukrajiny požádali MMF o nejméně 15 miliard USD. Mluvčí MMF Gerry Rice ve čtvrtek uvedl, že zatím je příliš brzy na jednání o konkrétní výši půjčky.
Programy pomoci od MMF obvykle doprovázejí přísné podmínky, které mají zaručit, že země bude schopná upevnit svoji ekonomiku a přivést ji k růstu. Kanada, Evropská unie, Spojené státy a další země slíbily, že Ukrajinu podpoří, pokud bude zaveden program MMF.
Předchozí úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15 miliard dolarů MMF na počátku roku 2011 zmrazil, protože Kyjev odmítl uskutečnit některé reformy, včetně zvýšení cen plynu pro domácnosti.
V minulosti MMF požadoval po Ukrajin snížení obrovského fiskálního deficitu, uvolnění směnného kurzu a postupné rušení energetických dotací. Očekává se, že podobné podmínky budou doprovázet i současný záchranný program. Někteří analytici však zpochybňují schopnost nové vlády zavést nepopulární reformy. Ukrajinský kabinet se nyní musí vyrovnat s politickými nepokoji a čelí i pokusu o připojení Krymského poloostrova k Rusku - referendum na toto téma se na Krymu má konat tuto neděli.