Smlouvu na dobu určitou má desetina zaměstnanců, podíl se zvyšuje

18.03.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. března (ČTK) - V Česku roste v posledních letech podíl pracovníků, kteří mají smlouvu jen na dobu určitou. Loni takto pracovala už skoro desetina všech zaměstnanců, o dva roky dřív 8,5 procenta. Ukázaly to výsledky analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle něj jsou firmy s přijímáním lidí nastálo zatím stále opatrné. Podobně přibývalo částečných úvazků. Celková zaměstnanost loni rostla.

"Opatrnost firem v najímání nových pracovníků do 'kmenových počtů' je stále patrná. Podle údajů z Výběrového šetření pracovních sil narůstaly totiž během celého roku počty zaměstnanců na dobu určitou," uvedli statistici.

V roce 2011 podíl pracovníků se smlouvou na dobu určitou činil 8,5 procenta. V dalším roce se zvedl na 8,8 procenta. Loni dosahoval už 9,6 procenta. Ve čtvrtém loňském čtvrtletí stoupl na rovných deset procent.

Podobně přibývá podle analýzy i práce na částečný úvazek. Tu v roce 2011 mělo 5,5 procenta všech zaměstnanců v Česku, o rok později 5,8 procenta a loni 6,6 procenta. "Podíl roste plynule každé čtvrtletí od roku 2012," upřesnil ČSÚ.

Podle něj se míra nezaměstnanosti loni pohybovala kolem sedmi procent. Mezi únorem a červnem klesla ze 7,3 na 6,7 procenta, ve druhé polovině roku byla mezi 6,9 a sedmi procenty. U žen ale i ve druhém pololetí nezaměstnanost plynule klesala. V srpnu činila 8,5 procenta, v prosinci 8,1 procenta. "To může indikovat, že právě ženskou pracovní sílu absorbuje trh v podobě prací na dobu určitou či částečných pracovních úvazku intenzivněji," zdůvodnili statistici.

Podle nich byla loni celková zaměstnanost nejvyšší za posledních pět let. I tak ale meziroční přírůstek 0,9 procenta nebyl ani poloviční ve srovnání s roky 2005 až 2008, kdy ČR zažívala konjunkturu. Ve zpracovatelském průmyslu, kde pracuje zhruba čtvrtina lidí, stoupla meziročně zaměstnanost o procento. Ve službách jako doprava, obchod, ubytování a pohostinství, kde pracuje další čtvrtina osob, to bylo o 0,5 procenta. Ve veřejných službách se zvedla o 2,5 procenta. Za předchozí čtyři roky tam klesala, celkem zmizelo 40.700 míst.

Počet odpracovaných hodin v ekonomice nepřibývá už tři roky za sebou. Hodinová produktivita se tedy zvýšila. V roce 2012 meziročně stoupla o 0,4 procenta, loni pak o 1,1 procenta. V některých odvětvích byl ale trend opačný, a to třeba v oblasti informačních technologií či u činností s nemovitostmi.

Zatímco hodinová produktivita rostla, produktivita na jednoho pracovníka kvůli vyššímu počtu zaměstnaných lidí naopak v recesi v posledních dvou letech klesala. V roce 2012 se meziročně snížila o 0,1 procenta, loni pak o 0,6 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK