"Byla to první výměna informací o rozpočtu, některým se to nelíbí, že musí šetřit. Byla tam i debata o cestovních výdajích parlamentu. Je tam rovněž nějaký názor, jestli ten schodek není moc malý. Myslím si, že není. Můžeme zásadně ovlivnit náklady. Výnosy závisí jen na hypotézách," uvedl Babiš.
Ministerstvo financí se při sestavování rozpočtu musí vypořádat s navyšováním důchodů i plateb za státní pojištěnce zdravotním pojišťovnám. Vláda totiž dnes schválila návrat k původní vyšší valorizaci, která platila před úspornými škrty. Průměrně by tedy důchody měly stoupnout o 205 korun. To by mělo rozpočet přijít na asi 7,1 miliardy korun. Babiš již v pondělí řekl, že navrhované průměrné zvýšení o 205 korun už zapracoval do návrhu rozpočtu na příští rok.
Koaliční kabinet dnes také se po sporech v předchozích dnech dnes dohodl na navýšení plateb za státní pojištěnce. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka tak bude v rozpočtu na příští rok požadovat resort čtyři miliardy na tuto operaci a zhruba půl miliardy na investice do nemocnic.
Schvalování rozpočtu se řídí zákone o rozpočtových pravidel. Podle nich by vláda měla do 20. června projednat předběžný návrh příjmů a výdajů podle jednotlivých kapitol, návrh střednědobého výdajového rámce a návrh střednědobého výhledu na další dva roky. Do konce srpna musí MF předložit vládě návrh rozpočtu, vláda jej musí schválit a předložit Poslanecké sněmovně do konce září.