Spojené státy a Evropská unie se pro restriktivní opatření namířené proti vybraným ruským činitelům rozhodly v březnu v reakci na kritizovaný ruský zásah na ukrajinském Krymu.
"Celkově sankce způsobují škodu, protože se přehodnocují úvěrové ratingy, půjčky se mohou stát dražší a tak dále. Žádný kritický ráz to ale nemá," prohlásil v Petrohradu během setkání s médii Putin, který tak podle agentury Reuters v hodnocení dopadů sankcí na ruskou ekonomiku zašel dále než dosud. Odsoudil přitom použití sankcí jako nástroje zahraniční politiky a uvedl, že takové kroky poškozují všechny zúčastněné strany.
Ruský ministr přírodních zdrojů Sergej Donskoj dříve během dne řekl, že zahraniční ropné a plynárenské společnosti, které odejdou z Ruska, za to zaplatí. "Je zřejmé, že se v blízké budoucnosti nevrátí, pokud s námi přeruší investiční dohody," sdělil podle Reuters ministr.
Rusko je jednou z nejslibnějších zemí z hlediska produkce uhlovodíků jako ropa, upozornil Donskoj. "Když budou přerušeny některé kontrakty, potom, kolegové, přijdete o podstatný kus svého budoucího koláče," podotkl také. Zahraniční společnosti podle něj zatím nenaznačily ústup z Ruska a západní ropné koncerny BP a Royal Dutch Shell pokračují se svými projekty. Kromě nich Rusko podepsalo dohody i s jinými mezinárodními hráči jako ExxonMobil, Eni a Statoil. Týkají se především projektů v arktické oblasti.
Rusko je vysoce závislé na těžbě ropy a plynu. Rozvoj tohoto odvětví přitom závisí na zahraničních investicích a technologiích.