Průmysl táhla vzhůru výroba aut. Hodnota nových zakázek stoupla o 16,6 procenta. Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů meziročně vzrostla o 26,3 procenta. Nové zakázky ze zahraničí meziročně stouply o 17,9 procenta, zatímco tuzemské vzrostly o 14,1 procenta.
Průmyslový sektor je nyní hlavním tahounem současného ekonomického oživení. "Největší zásluhu na vynikajícím výsledku průmyslu mají jednoznačně automobilky, jejichž produkce expandovala o více než čtvrtinu," uvedl Petr Dufek z ČSOB.
Stavební výroba v březnu počtvrté za sebou rostla, meziročně o 12,8 procenta po únorovém růstu o 6,1 procenta. Podle ČSÚ k meziročnímu růstu přispělo letošní velmi teplé počasí a nízká srovnávací základna. Počet vydaných stavebních povolení se v březnu meziročně snížil o 8,8 procenta na 6578. Orientační hodnota těchto staveb byla 19,3 miliardy korun, což je meziročně o 2,7 procenta více. Stavebníci zahájili 2159 bytů a dokončili jich 1819. V porovnání s loňským březnem se tak počet zahájených bytů snížil o 3,1 procenta a dokončených o 11,4 procenta.
Zatímco průmysl táhla v březnu vzhůru výroba aut, maloobchod zase jejich prodej. "Řada firem obnovuje vozové parky, díky čemuž vidíme značné nárůsty u prodeje motorových vozidel. To se poté odráží i na silných souhrnných údajích," uvedl analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta.
Lidé v březnu utratili v obchodech o 5,2 procenta meziročně více. Meziměsíčně tržby maloobchodu ale reálně klesly o 0,4 procenta. Do červených čísel se vrátili prodejci potravin. Důvodem je ve statistickém srovnání to, že loni byly Velikonoce v březnu, zatímco letos o měsíc později. Celkově čísla za maloobchod ale zaostaly za očekáváním trhu.