Oblast Asie a Tichomoří bez Japonska zaznamenala nárůst hodnoty finančních aktiv domácností o 31 procent na 37 bilionů dolarů. Z toho v Číně objem bohatství vyskočil o 49 procent. BCG do svých údajů zahrnuje hotovost, bankovní vklady, akcie a další finanční aktiva vlastněná domácnostmi, uvedla BBC News.
V západní Evropě se hodnota soukromého finančního bohatství zvýšila o 5,2 procenta na 37,9 bilionu USD, zatímco ve východní části kontinentu včetně Česka narostla o 17,2 procenta na 2,7 bilionu USD. Severní Amerika zaznamenala nárůst o 15,6 procenta na 50,3 bilionu dolarů.
"V téměř všech zemích byl růst soukromého bohatství hnán výrazným oživením akciových trhů, které začalo ve druhé polovině roku 2012," uvádí BCG. "Podnítila to relativní ekonomická stabilita v Evropě a USA a známky oživení v některých evropských zemích, jako je Irsko, Španělsko a Portugalsko."
Hodnota bohatství drženého v akciích se globálně zvýšila o 28 procent. K silnému růstu ale také významně přispěla vysoká míra úspor v Číně a Indii.
BCG předpokládá, že do konce roku 2018 budou domácnosti v Asii disponovat aktivy v hodnotě přes 60 bilionů dolarů, a budou tak mít nastřádáno více než domácnosti v Severní Americe. Už letos by se Asie měla stát druhou nejbohatší oblastí světa místo západní Evropy.
Vzestup bohatství v Číně dokládá rovněž nárůst počtu tamních domácností s finančním majetkem v hodnotě přes milion dolarů. Na konci loňského roku vzrostl počet milionářských domácností v Číně na 2,4 milionu z 1,5 milionu o rok dříve. Celkově se počet milionářských domácností ve světě zvýšil o 20 procent na 16,3 milionu.