Řecko se před více než čtyřmi lety ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc.
Fond rovněž poznamenal, že převaha koaliční vlády v parlamentu se snížila; v 300členném sboru má v současnosti většinu pouhých dvou křesel. "Kvůli tomu je těžké pokročit v tolik nutných reformách směle a rychle vpřed," uvedl MMF.
Atény se v minulých letech se mezinárodními věřiteli dohodly na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). Řecká vláda výměnou za pomoc masivně škrtala výdaje, snížila důchody a mzdy a zvyšovala daně, v ekonomických reformách ale za požadavky věřitelů zaostává.
MMF v nejnovější revizi řeckého záchranného programu varoval, že řecký veřejný dluh zůstává velmi vysoký. Pomoc EU je podle něj nutná k tomu, aby bylo zadlužení udržitelné.
Měnový fond předpokládá, že zadlužení Řecka letos dosáhne 174 procent hrubého domácího produktu. V roce 2020 by měl dluh klesnout na 128 procent a o dva roky později na 117 procent HDP.
Podle agentury Reuters se očekává, že Řecko v průběhu roku zahájí s evropskými partnery rozhovory o dalším zmírnění dluhu.