Na rozvoj venkova půjde do roku 2020 celkem 82 miliard Kč

03.07.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. července (ČTK) - Program rozvoje venkova by mohl rozdělit tuzemským zemědělcům v letech 2014 až 2020 celkem 3,04 miliardy eur, tedy přes 82 miliard Kč. Původně předpokládanou částku zhruba o tři miliardy Kč posílí přesuny přímých plateb z prvního pilíře Společné zemědělské politiky. Na setkání s novináři to dnes uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. První pilíř zahrnuje prostředky na přímé platby, tržní opatření a veterinární opatření, zatímco druhý pilíř zahrnuje právě prostředky na rozvoj venkova.

 

Rozpočet Programu rozvoje venkova je nižší než v předchozím období od roku 2007, kdy počítal s celkem 3,6 miliardy eur. Zhruba 300 milionů eur určených pro podporu venkovským obcím ale bylo vyčleněno do kohezní politiky. Tuto podporu budou v budoucnu řešit jiné operační programy. "MZe přišlo o oblast, která k nám přirozeně patří. Nejsem si jist, zda financování z jiných programů bude odpovídající," podotkl Jurečka. Vláda naopak nedávno schválila zvýšení spoluúčasti státu z 15 na 25 procent, tedy o zhruba devět miliard Kč.

Proti předchozímu období se zvýší podíl peněz na ochranu životního prostředí o osm procentních bodů na 64 procent rozpočtu Programu rozvoje venkova. Naopak o pět bodů na 17 procent klesl podíl peněz na zvýšení konkurenceschopnosti zemědělství a lesnictví. Třetí největší položkou s pětiprocentním podílem bude organizace potravinového řetězce a dobré životní podmínky zvířat. V minulém období získala tato oblast jen 0,2 procenta.

Environmentální opatření obsahují plošně orientovanou víceletou podporu. Cílem je zachování a podpora zemědělských a lesnických ekosystémů, podpora účinného využívání zdrojů a snižování negativních dopadů klimatické změny. Program se zaměřuje i na platby podpory hospodaření na územích v rámci sítě Natura 2000 nebo podporu ekologického zemědělství. Podpora se týká i zalesňování zemědělské půdy.

Materiál by měla příští týden projednat vláda a poté jej ministerstvo předloží Evropské komisi. Definitivní schválení EU ministerstvo očekává v prvním čtvrtletí 2015 a v květnu chce začít přijímat žádosti pro plošná opatření.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK