MMF tento měsíc vydá aktualizaci své jarní globální prognózy a podle Lagardeové se budou nové předpovědi lišit od dubnových jen nepatrně. Fond v dubnu odhadl, že růst světové ekonomiky letos zrychlí na 3,6 procenta z loňských tří procent a příští rok dál zesílí na 3,9 procenta.
"Globální aktivita se zrychluje, její dynamika bude ale možná méně silná, než jsme čekali, protože potenciální růst je slabší a investice zůstávají v útlumu," uvedla šéfka MMF podle agentury Reuters. Oživování z posledních krizí je podle ní stále jen mírné a křehké a opatření na podporu poptávky ze strany centrálních bank mají jen omezené dopady.
Na podporu růstu tak podle Lagardeové musí zasáhnout vlády prostřednictvím investic do infrastruktury, vzdělání a zdravotnictví. "Řada zemí má příležitost obnovit investice, aniž to ohrozí zdraví veřejných financí," řekla šéfka MMF. Bez konkrétnějších podrobností ale dodala, že ne všechny země si takové kroky mohou s ohledem na stav svých rozpočtů dovolit.
Americká ekonomika po poklesu v prvním čtvrtletí oživuje a měla by v tom podle Lagardeové pokračovat, pokud centrální banka (Fed) zachová postupné tempo omezování svých podpůrných opatření. Z recese se pozvolna vymaňuje eurozóna, kde je podle šéfky MMF důležité, aby vlády pokračovaly v reformách, zejména v dokončování bankovní unie.
Asii a zejména Číně podle Lagardeové nehrozí žádný "brutální útlum". V případě Číny jde podle ní o mírné zpomalení růstu na udržitelnější úroveň 7,0-7,5 procenta.
Hrubý domácí produkt Číny stoupl v prvním letošním čtvrtletí o 7,4 procenta a vykázal nejpomalejší růst za posledních 18 měsíců. Analytici podle ankety Reuters očekávají, že v celém tomto roce růst zpomalí na 7,3 procenta, což by bylo nejméně za 24 let.