Nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13.404 Kč ročně, tedy 1117 Kč měsíčně. Podle vládního návrhu se má sleva na druhé dítě zvýšit o 200 Kč měsíčně a na třetí o 300 Kč měsíčně. Do budoucna chce vláda slevy ještě zvyšovat, ale až dalšími novelami zákonů. Do roku 2017 by měla sleva na druhé dítě vzrůst až o 500 Kč a na třetí i další dítě o 900 korun měsíčně.
Také pracující důchodci si budou moci od příštího roku opět nárokovat slevu 24.840 korun ročně. O slevu přišli v rámci daňového balíčku, který v roce 2012 předložila bývalá Nečasova vláda.
Návrh také omezuje výdajové paušály živnostníků na dva miliony korun. Týká se to paušálů ve výši 60 i 80 procent. Nadále budou moci podnikatelé využívat slevu na poplatníka, naopak nebude znovu zavedena sleva na manželku a děti. Maximální částka, kterou lze paušálem odečíst, je již stanovena u výdajových paušálů 30 a 40 procent. Výdajové paušály jsou nástrojem, který slouží při stanovení základu daně. Podnikatel nemusí dokladovat konkrétní výdaje, ale uplatní jen stanovené procento ze svých příjmů, které od nich odečte a ze zbytku vypočte daň. Výše procentního paušálu na výdaje přitom závisí na druhu příjmů.
Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) prohlásil, že koalice projednávaným návrhem dává najevo, že to myslí se svými sliby z programového prohlášení vážně. "Předloženou novelou jistě napravujeme to, co zde zanechaly předchozí pravicové vlády," prohlásil. Předchozí pravicové vlády obvinil mimo jiné z bezohledného škrtání a destabilizace veřejných služeb. Podle jeho slov systematicky devastovaly daňový systém a výrazně snížily míru přerozdělování.
Předseda ODS Petr Fiala řekl, že občanští demokraté nebudou pro tuto novelu hlasovat. Ocenil sice zvýšení slevy na děti nebo obnovení slevy pro důchodce, za chybu ale označil omezení paušálů pro některé živnostníky. Pro ně to podle něj bude znamenat novou zátěž. Řekl také, že novela chce zdanit důchody a že tato myšlenka je pro ODS nepřijatelná.
Návrh obnovuje zdanění důchodu těm důchodcům, kteří si prací, podnikáním nebo pronájmem přivydělají ročně víc než 840.000 korun. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) řekl, že vláda pouze do zákona vrací strop, do kterého byly příjmy důchodců osvobozeny.
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek navrhl zamítnutí předlohy. Prohlásil, že změna zákona bude proti současnému znění znamenat, že by fyzické osoby v příštím roce odvedly na dani z příjmů o 14 miliard korun víc a o rok později dokonce o 26 miliard korun víc. Babiš to ale označil za lež a nesmysl. "Žádné daně se nebudou zvyšovat, ani u právnických osob, ani u fyzických osob," ujistil.