Podle dohody zaplatí druhá největší banka ve Spojených státech pokutu 9,65 miliardy USD v hotovosti. Dalších sedm miliard dolarů činí úlevy pro dlužníky, kteří se potýkají s problémy.
Urovnání sporu s Bank of America je zatím nejvyšší v případě prodeje hypotečních cenných papírů v době před krizí, na jakém se americké ministerstvo spravedlnosti dohodlo. Podobnou dohodu má úřad už s bankami Citigroup a JPMorgan Chase & Co. Banka Citigroup minulý měsíc přistoupila na to, že zaplatí pokutu sedm miliard USD. JPMorgan loni v listopadu zaplatila 13 miliard dolarů.
Úřady vinily ústav Bank of America, že zákazníky náležitě neinformoval o kvalitě podkladových aktiv v balících prodávaných hypotečních dluhopisů. Většinu z nich ale prodávaly ústavy Countrywide Financial a Merrill Lynch, které Bank of America koupila - podle pozorovatelů zčásti i pod tlakem vládních úřadů - za vrcholu krize v roce 2008.
Banka uvedla, že dohoda jí ve třetím čtvrtletí zřejmě sníží zisk před zdaněním o 5,3 miliardy dolarů, což je 43 centů na akcii po zdanění. Ve druhém čtvrtletí zisk banky klesl meziročně o 43 procent na dvě miliardy dolarů. Důvodem byl propad příjmů z hypoték a vyšší náklady na právní spory, které činily čtyři miliardy dolarů ve srovnání s částkou 471 milionů dolarů před rokem. Zisk na akcii se snížil na 18 centů ze 32 centů před rokem.
Americké banky prodávaly před krizí, tedy ještě v době realitního boomu, hypoteční cenné papíry, aniž zákazníky dostatečně informovaly o jejich rizicích. Následná hypoteční krize vedla k propadu cen těchto široce prodávaných papírů, což přispělo k rozpoutání globální finanční krize.