"V září by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesnout nebo vlivem příchodu hlavní vlny absolventů do evidence stagnovat. V říjnu, s postupným utlumováním sezónních prací, pak může vzrůst. S největší pravděpodobností se ale nedostane na loňské hodnoty," uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková. V září i říjnu byla loni nezaměstnanost na 7,6 procenta.
Nejvyšší míra nezaměstnanosti je dlouhodobě v Ústeckém kraji, aktuálně činí 10,7 procenta. Druhá nejvyšší nezaměstnanost je v Moravskoslezském kraji, 9,8 procenta. V obou případech je to desetinu procentního bodu méně než v červenci. Nejnižší podíl nezaměstnaných mezi kraji je tradičně v Praze, nyní 5,3 procenta. Na druhém místě je Plzeňský kraj, kde to bylo 5,6 procenta.
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 67 regionů, rostla v osmi okresech. Nejnižší nezaměstnanost hlásí Praha - východ (3,5 procenta), Prachatice a Benešov (4,3 procenta), Pelhřimov a Mladá Boleslav (4,4 procenta), Rychnov nad Kněžnou, Rokycany a Praha - západ (shodně 4,6 procenta). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 35 regionů. Nejvyšší byl v okresech Most (12,7 procenta), Ústí nad Labem (12,6 procenta), Bruntál (12,4 procenta), Karviná (12,3 procenta) a Ostrava - město (11,3 procenta).
Na jedno volné pracovní místo připadá 9,8 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Ústí nad Labem (35,2), Karviná (34,4), Sokolov (32,7), Bruntál (30,5) a Hodonín (27,8).
Míra nezaměstnanosti podle Eurostatu, což je údaj používaný pro mezinárodní srovnání, řadí Česko nadále pod evropský průměr. Podle Úřadu práce míra české nezaměstnanosti v této metodice vycházející z červencových výsledků dosahovala 5,8 procenta, zatímco v celé EU to bylo v průměru 9,8 procenta.