MasterCard prohrál boj s EU kvůli přeshraničním poplatkům

11.09.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Lucemburk 11. září (ČTK) - Vydavatel platebních karet MasterCard prohrál u nejvyššího soudu boj s Evropskou unií kvůli zákazu přeshraničních poplatků při platbách kartami této značky. Soudní dvůr EU dnes v odvolacím řízení potvrdil rozhodnutí Evropské komise, že mnohostranně sjednané mezibankovní poplatky v systému MasterCard porušují hospodářskou soutěž, a EU tak má právo je zakázat.

Rozhodnutím nejvyššího soudu EU končí sedmiletý boj společnosti MasterCard proti rozhodnutí antimonopolního úřadu EU. Soudci potvrdili rozhodnutí nižšího soudu EU z roku 2012, který uvedl, že příslušné poplatky nemohou být považovány za objektivně nezbytné, protože systém je schopen fungovat i bez těchto poplatků. Potvrdili tím i definitivně nález Evropské komise z roku 2007.

Mnohostranně sjednané mezibankovní poplatky byly účtovány za každou přeshraniční transakci debetní a kreditní kartou, tedy v případě, že majitel platil kartou v jiném státě. Ponechávala si je banka, která kartu vydala, a byly účtovány obchodníkům. Rozhodnutí se týká pouze poplatků z transakcí uskutečněných v Evropě.

"Soudní dvůr potvrzuje rozsudek tribunálu, a uznává tak rozhodnutí Evropské komise, které zakazuje mnohostranné mezibankovní poplatky požadované společností MasterCard," uvedli soudci.

MasterCard je druhým největším vydavatelem kreditních a debetních karet na světě za společností Visa. MasterCard zavedl přeshraniční poplatky za použití karty v zahraničí v roce 1992 a jejich výši stanovil na 0,4 až 1,2 procenta z objemu transakce.

EK rozhodla už v roce 2007, že MasterCard musí přeshraniční poplatky zrušit. Firma je sice ve stanovené lhůtě zrušila, tento krok ale kompenzovala zdražením některých služeb. Brusel se proto později s firmou dohodl, že společnost vrátí ceny na předchozí úroveň a bude moci poplatky dál vybírat. Výrazně je však zlevní, a to na 0,2 procenta u debetních karet a na 0,3 procenta u karet kreditních. Dohoda však neměla vliv na soudní spory.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK