Rozpočet předpokládá zastavení růstu reálných mezd, růst inflace a další pokles kurzu rublu. Vláda čeká, že s pomocí omezení výdajů udrží deficit v příštích letech na 0,6 procenta hrubého domácího produktu, řekl ministr financí Anton Siluanov. Kvůli západním sankcím bude pro Rusko obtížné pokrýt schodky půjčkami na zahraničních trzích.
Premiér Dmitrij Medveděv uvedl, že vláda i přes těžkosti udrží nízký státní dluh, zajistí makroekonomickou stabilitu a splní sociální sliby. \"Je to poprvé, kdy se práce na tříletém federálním rozpočtu odehrávají za tak obtížné situace. kdy hospodářský útlum zesiluje zavádění sankcí na jednotlivé sektory ekonomiky a kdy musíme dál upravovat již tak úsporný rozpočet,\" řekl Medveděv.
Siluanov informoval, že tříletý plán počítá v příštím roce s vytvořením protikrizového rezervního fondu v objemu 190 miliard rublů (105 miliard Kč). Peníze z něj by vláda použila ale jen v případě výraznějšího poklesu cen ropy.
Vláda po nedávném poklesu světových cen ropy v rozpočtu snížila předpokládanou průměrnou cenu suroviny, u níž se dosud počítalo s úrovní 96 dolarů za barel. Na příjmech z prodeje ropy a zemního plynu stojí zhruba dvě třetiny ruského vývozu a polovina příjmů do federálního rozpočtu. Každé snížení ceny ropy o jeden dolar znamená roční ztrátu zhruba 1,4 miliardy dolarů na straně rozpočtových daňových příjmů.
Ruské ministerstvo hospodářství ponechalo v srpnu odhad růstu ekonomiky v tomto roce beze změny na 0,5 procenta z loňského tempa 1,3 procenta a z předloňských 3,4 procenta. Na rok 2015 jej ale snížilo na jedno procento z dosavadních dvou procent a nižší jsou i odhady pro další dva roky. Ministerstvo financí odhaduje v rozpočtu pro příští rok růst HDP o 1,2 procenta.