Sněmovna schválila vyšší daňovou slevu na druhé a další dítě

24.09.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 24. září (ČTK) - Sněmovna schválila vyšší daňovou slevu na druhé a další dítě. Současně s tím schválila i vrácení daňové slevy pracujícím a podnikajícím důchodcům a také omezení výdajových paušálů pro živnostníky. Schválená novela zákona o daních z příjmů také obnovuje zdanění důchodu těm důchodcům, kteří si prací, podnikáním nebo pronájmem přivydělají ročně víc než 840.000 korun. Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který vznesl František Laudát (TOP 09), a nyní zamíří do Senátu.

Pravicová opozice předlohu kritizovala s tím, že zvýší daně. Dnes pro ni hlasovaly strany vládní koalice a komunisté, opoziční ODS a TOP 09 byly proti, poslanci Úsvitu se zdrželi.

Nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13.404 korun ročně, tedy 1117 Kč měsíčně. Podle návrhu se má sleva na druhé dítě zvýšit o 200 korun měsíčně a na třetí o 300 Kč měsíčně. Do budoucna chce vláda slevy dál zvyšovat, ale až dalšími novelami zákonů. Do roku 2017 by měla sleva na druhé dítě vzrůst až o 500 korun a na třetí i další dítě o 900 korun měsíčně.

Také pracující důchodci si budou moci od příštího roku opět činit nárok na slevu 24.840 korun ročně. O slevu přišli v rámci daňového balíčku, který v roce 2012 předložila bývalá Nečasova vláda.

Předloha také omezuje výdajové paušály živnostníků na dva miliony korun. Týká se to paušálů ve výši 60 i 80 procent. Omezení paušálů se nelíbilo hlavně ODS a hnutí Úsvit, které neúspěšně navrhovaly ze zákona toto omezení vypustit. Podnikatelé budou moci nadále slevu na poplatníka, naopak jim nebude znovu zavedena sleva na manželku a děti.

Neuspěl Jiří Dolejš (KSČM) se svým návrhem na obnovení daňové progrese pro zaměstnance.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval, aby zůstalo současné zdanění investičních fondů. Sněmovna naproti tomu prosadila návrh vlády, aby vybrané investiční fondy i nadále podléhaly pětiprocentní sazbě, ale investice prováděné prostřednictvím investičních fondů podléhaly dani 19 procent. Podle Stanjury hrozí odchod těchto fondů z Česka.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) již dříve několikrát řekl, že kvůli této novele zaplatí poplatníci v příštím roce na daních o 14,6 miliard korun víc.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK