Automobilky Fiat a Chrysler dokončí spojení 12. října

07.10.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Milán 7. října (ČTK) - Všechny podmínky pro vznik nového globálního automobilového koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) jsou splněné. Skupina, která bude sedmým největším výrobcem aut na světě, oficiálně vznikne 12. října a od 13. října se začne s akciemi FCA obchodovat na burze v New Yorku a v Miláně. Oznámila to společnost v dnešním prohlášení.

Fiat uvedl, že žádný z věřitelů nebyl proti fúzi a částka peněz, kterou zaplatil akcionářům, kteří se rozhodli prodat své podíly, nepřekročila stanovený limit 500 milionů eur (13,7 miliardy Kč), napsala agentura Reuters.

Fiat získal nad Chryslerem plnou kontrolu již začátkem letošního roku. Většina akcionářů automobilky Fiat pak schválila spojení s Chryslerem začátkem srpna. Investoři, kteří se spojením nesouhlasili, mohli požádat o odkoupení svých akcií, Fiat však upozornil, že pokud nároky těchto investorů přesáhnou 500 milionů eur, bude fúze zrušena. Námitky vůči fúzi ještě mohli vznést věřitelé Fiatu, nikdo z nich se však do stanoveného termínu 4. října proti spojení nevyjádřil.

Automobilka dodala, že s běžnými akciemi Fiatu se bude naposledy obchodovat tento pátek 10. října. V pondělí 13. října se pak uskuteční primární nabídka akcií nové skupiny FCA. Generální ředitel Sergio Marchionne chce použít peníze z prodeje akcií na burze k financování pětiletého expanzního plánu, jehož cílem je zvýšit roční prodej až o 60 procent na sedm milionů vozů. Posílit chce hlavně značky Alfa Romeo, Maserati a Jeep. Část peněz by mohla využít také na snížení dluhu, který na konci června činil 9,7 miliardy eur.

FCA bude mít právní sídlo v Nizozemsku a daňové sídlo v Británii. Její hlavní výrobní operace budou v Detroitu a Turíně.

Chrysler musel v roce 2009 požádat o bankrotovou ochranu a musela ho zachránit vláda. Později pětinový podíl a kontrolu nad vedením podniku získala automobilka Fiat, který svůj podíl postupně navyšovala až na 58,5 procenta. Zbylých 41,5 procenta vlastnil zaměstnanecký fond VEBA a podle dohody z roku 2009 měl Fiat opci na koupi tohoto podílu. Obě strany se však dlouhou dobu nebyly schopné dohodnout na ceně. Dohodu s odbory podepsal Fiat až počátkem letošního roku a plné převzetí dokončil 21. ledna.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK