Centrální banka USA ukončila podpůrné nákupy dluhopisů

29.10.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 29. října (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání oznámila ukončení nákupů dluhopisů, jimiž od finanční krize podporovala ekonomiku. V rámci třetího programu nákupů dluhopisů Fed od počátku loňského roku naléval do ekonomiky až 85 miliard dolarů měsíčně a tyto nákupy začal omezovat loni v prosinci. Od konce roku 2008 nasměroval do ekonomiky ve třech fázích nákupů státních a hypotečních dluhopisů celkem 3,7 bilionu dolarů (zhruba 80 bilionů Kč).

Fed v prohlášení vydaném po zasedání svého měnového výboru vyjádřil důvěru v další oživování ekonomiky i přes útlum v některých velkých ekonomikách světa. \"Výbor dál pozoruje v ekonomice dostatečnou sílu, která bude podporovat další směřování k maximální zaměstnanosti v situaci cenové stability,\" uvedl Fed. Dodal, že trh práce se nadále zlepšuje.

Ohledně úrokových sazeb Fed dal opět najevo, že s jejich zvyšováním spěchat nebude. Konkrétně sdělil, že základní krátkodobé sazby zůstanou po ukončení nákupů dluhopisů ještě \"značnou dobu\" nízké. Jejich zvyšování pak bude záviset na vývoji ekonomických údajů, sdělil Fed.

I přes ukončení nákupů dluhopisů, které bylo hlavním nástrojem nestandardního \"kvantitativního uvolňování\", má měnová politika Fedu nadále daleko do normálního stavu. Základní úroková sazba zůstává od prosince 2008 prakticky na nule a rozvaha Fedu se kvůli nákupům dluhopisů zvýšila na více než čtyři biliony dolarů, což je osminásobek úrovně před krizí.

Poslední kolo nákupů dluhopisů bylo na rozdíl od zásahů v době krize a krátce po ní hodnoceno nejednoznačně. Většina činitelů Fedu zdůrazňovala, že nákupy drží dlouhodobé úroky na minimu, což prospívá firmám i domácnostem. Řada ekonomů ale poukazovala na to, že nic takového se nedá dokázat a že jediným výsledkem intervencí Fedu byl růst cen akcií.

Během letošního roku americká ekonomika zesilovala aktivitu a zlepšovala se rovněž situace na trhu práce, jehož zdraví je pro Fed klíčovým ukazatelem. Ve druhém čtvrtletí ekonomika oživila ze zimního propadu a vzrostla o 4,6 procenta, tedy nejrychleji za dva a půl roku. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech klesla v září na šestileté minimum 5,9 procenta.

Nedávný vývoj globální ekonomiky však posílil úvahy, že Fed možná bude muset nulovými krátkodobými úroky podporovat ekonomiku déle, než se čekalo. Ekonomové nyní podle agentury Reuters čekají, že Fed začne zvyšovat sazby až v posledních měsících příštího roku, zatímco donedávna počítali s jejich zvyšováním od poloviny roku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK