Stát letos na projektech ušetřil čtvrtinu plánovaných nákladů

04.11.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. listopadu (ČTK) - Stát letos na projektových pracích ušetřil až čtvrtinu plánovaných nákladů, o tolik totiž průměrně klesla cena projektových prací v tendrech oproti původním předpokladům. Na stavebních zakázkách ušetří veřejní zadavatelé průměrně 19 procent, vyplývá z analýzy společností CEEC Research, Ness a Komory administrátorů veřejných zakázek (KAVZ), kterou má ČTK k dispozici.

Správci státních, městských a obecních pokladen letos jen na projektových zakázkách ušetřili už celkem 100 milionů korun. \"Některé projektové firmy v segmentech, jako je například silniční stavitelství, jsou ochotny k dramatickým slevám, aby zajistily práci pro své zaměstnance a nemusely své odborníky propouštět. Na druhé straně ale i veřejný investor v některých případech změní původní zadání a ´zeštíhlí´ původní záměr, čímž si rovněž zajistí úsporu svého plánovaného rozpočtu,\" popsal současnou praxi ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Předseda KAVZ Martin Janoušek však upozorňuje, že současné nízké ceny projektantů mohou v budoucnu způsobit problémy. \"Jsem přesvědčen, že peníze takzvaně ušetřené na projektových pracích znamenají ve skutečnosti zdražení v budoucnu. Zadavatelé by se měli snažit soutěžit tyto zakázky i jinými kritérii, než je pouze nejnižší cena. Doufejme, že k tomu přispěje možnost hodnotit zkušenosti obsažené v takzvané technické novele zákona o zadávání veřejných zakázek,\" podotkl Janoušek.

Před přehnanými úsporami v projektech varuje i provozní ředitel společnosti Schindler CZ Vladimír Steiner. \"Úspora na projektu je úsporou na nepravém místě. Cena projektu se obvykle pohybuje okolo tří procent hodnoty celé realizace. Ušetřením 15 procent za projekční činnost nedosáhnete ani půlprocentní úspory na celém projektu. Dopad na kvalitu ale bývá obrovský a většinou se vymstí,\" varuje Steiner. Podle něho se nezřídka stane, že při samotné realizaci zakázky vlivem chybné projekce řeší stavitel úpravy výšek podlaží, upravuje počty pater a v extrémním případě je výtahová šachta opomenuta v projektu zcela. \"Vícenáklady pak výrazně převyšují původní ´úsporu´,\" dodal Steiner.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK