\"Takové prohlášení určitě zvyšuje pravděpodobnost, že bychom v prvním čtvrtletí mohli vidět nákupy vládních dluhopisů,\" podotkl ekonom Christian Schulz z banky Berenberg.
ECB v posledních měsících ve snaze o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Opakovaně také dala najevo, že je v případě potřeby připravena stimulační opatření ještě rozšířit.
Constanciovy výroky jsou podle agentury Reuters zatím nejasnějším signálem týkajícím se načasování případného kvantitativního uvolňování. Použití tohoto způsobu podpory ekonomiky je nicméně v Evropě předmětem sporů. Kritizuje ho například německá centrální banka, podle jejíhož šéfa Jense Weidmanna by se ECB tímto krokem přiblížila k měnovému financování vlád a ohrozila by svou nezávislost.
Někteří kritici rovněž zpochybňují, že by nákupy dluhopisů dokázaly ekonomiku výrazněji podpořit. Cílem kvantitativního uvolňování je totiž mimo jiné snížení úrokových sazeb, které jsou však v eurozóně již nyní na velmi nízké úrovni.